Güneş enerjisi ilk kez ne zaman kullanıldı?

Güneş enerjisi ilk kez ne zaman kullanıldı?
05 Mayıs 2021 - 00:01
- Güneş Enerjisi ilk kez ne zaman kullanıldı, niliyormusunuz?

Güneş enerjisi ilkkez 1725 yılında kullanıldı!

'Güneş enerjisinin ısınma ve topraktan verim alma için bilinçli bir şekilde kullanımı; M.Ö. 400'lü yıllara dayansada, güneş enerjisine bağlı bir aracın kullanımı ilk kez, 1725 yılında Belidor'un icat ettiği güneş enerjisiyle çalışan su pompası sayesinde gerçekleşmiştir.'
Bilgi için kaynak: Aksa Doğalgaz


AYRINTILAR

- Güneş enerjisi nedir? - Güneş Hücreleri ne demek? - Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyeli nedir?

 

Güneş Enerjisi: Güneşin çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile (hidrojen gazının helyuma dönüşmesi) açığa çıkan ışıma enerjisidir.
 


Dünya atmosferinin dışında güneş enerjisinin şiddeti, yaklaşık olarak 1370 W/m² değerindedir, ancak yeryüzüne ulaşan miktarı atmosferden dolayı 0-1100 W/m2 değerleri arasında değişim gösterir. Bu enerjinin dünyaya gelen küçük bir bölümü dahi, insanlığın mevcut enerji tüketiminden kat kat fazladır. Güneş enerjisinden yararlanma konusundaki çalışmalar özellikle 1970'lerden sonra hız kazanmış, güneş enerjisi sistemleri teknolojik olarak ilerleme ve maliyet bakımından düşme göstermiş, çevresel olarak temiz bir enerji kaynağı olarak kendini kabul ettirmiştir. Özellikle temiz bir enerji kaynağı olması ve kurulumdan sonra düşük maliyetle çalışması güneş enerjisinin önemini arttırmaktadır.  

Güneş Enerjisinin Avantajları: Güneş enerjisi, kurulum ve kullanım kolaylığı olmasının yanı sıra çevreyi kirletmemesi ve zararlı atık oluşturmaması gibi özelliklere sahip bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Ülkemiz, coğrafi konumu nedeniyle yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahiptir.

Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyeli Atlası (GEPA):

  • Ortalama yıllık toplam güneşlenme süresi     = 2741,07 saat/yıl
  • Ortalama günlük toplam güneşlenme süresi    = 7,50 saat/gün
  • Ortalama yıllık toplam ışınım şiddeti    = 1527,46 kwh/m2-yıl
  • Ortalama günlük toplam ışınım şiddeti     = 4,18 kwh/m2-gün

olarak hesaplanmıştır.
Bilgi için kaynak: Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı

Enerji Ekonomisi


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum