’Enerjinin verimli kullanımı tek başına yeterli değil, enerji...

'Enerjinin verimli kullanımı tek başına yeterli değil, enerji ihtiyacının da azaltılması gerekiyor'

25 Eylül 2019 - 07:33

İZODER Başkanı Levent Pelesen: Enerjinin verimli kullanılması tek başına yeterli değil
enerji ihtiyacının da azaltılması gerekiyor

AYRINTILAR...

Yalıtım sektörünün çatı örgütü İZODER, New York'ta düzenlenen ‘İklim Eylem Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2030 yılına kadar yeni binaların, 2050 yılına kadar ise mevcut binaların sıfır karbon hale getirilmesi amacıyla yol haritalarının hazırlanacağını bildirmesine yönelik bir açıklama yaptı.

Söz konusu hedeflere ulaşmak için sadece binalarda yüksek oranda enerji verimliliğinin sağlanması ve asgariye indirilen ihtiyacın da yenilenebilir enerjiden faydalanılması gerektiğini vurgulayan İZODER Başkanı Levent Pelesen, “Sıfır karbonlu binalara ulaşmak için ilk aşamada AB ülkelerinde 14-16 cm’ye ulaşan ısı yalıtım kalınlıklarına ülkemizde de ulaşmamız gerekiyor. Isı yalıtımı ile ilgili mevzuatların iyileştirilmesiyle, enerji verimli, yenilenebilir enerjiden faydalanan ve karbon salımı olmayan veya çok düşük seviyede salıma sahip bina stoku hedeflerine ulaşabiliriz” dedi.

Isı Su Ses ve Yangın YalıtımI

İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, açıklamasında şunları söyledi: “New York'ta düzenlenen ‘İklim Eylem Zirvesi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel düzeyde iklim değişikliği ile mücadele etmek için Türkiye’nin her bir coğrafi bölgesine yönelik eylem planları hazırlandığını açıkladı. ‘Yerel iklim yatırımı için liderlik’ ve ‘herkes için sıfır karbon binalar’ girişimiyle; iklim değişikliği ile başarılı mücadele için öncelikle yerel düzeyde eyleme geçildiğini göstermesi açısından son derece önemlidir.

Isı yalıtım kalınlıkları

Ülkemizde yalıtım ile ilgili yasal düzenlemeler henüz AB ülkeleri seviyesinde değil. Bu Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca anlamda ısı yalıtımıyla ilgili mevzuatlara yönelik olarak sürdürülen yenileme ve tadilat çalışmaları çok önemli bir fırsat. Mevzuatların iyileştirilmesi, ısı yalıtım kalınlıklarının AB ülkelerindeki gibi 14-16 cm seviyesine yükseltilmesi, enerji verimliliği ve karbon salımının azaltılması için çok önemli. Isı yalıtımı ile ilgili mevzuatların iyileştirilmesiyle, enerji verimli, yenilenebilir enerjiden faydalanan ve karbon salımı olmayan veya çok düşük seviyede salıma sahip bina stoku hedeflerine ulaşabiliriz.

Verimli cihaz seçimi ve işletimi

Aynı zamanda ısıtma ve soğutma sistemlerinde verimli cihaz seçimi ve işletimi, aydınlatmada enerji verimliliği öne çıkan diğer unsurlar. Söz konusu hedeflere ulaşmak için enerjinin verimli kullanılması tek başına yeterli değil, aynı zamanda yenilenebilir enerjiden de yararlanılması gerekiyor.

Binalarda enerji verimliliğini sağlayan en önemli unsurlardan biri olan ısı yalıtımının teşvik edilmesi hem toplumumuz hem yalıtım sektörümüz adına önemli bir adım olacaktır. Çünkü Türkiye’de binalarda kullandığımız enerji miktarı, toplam tükettiğimiz enerjinin çok önemli bir kısmına, yani yaklaşık yüzde 32’sine ulaşmış durumda. Dolayısıyla yalıtımın hepimizi ilgilendiren ciddi bir boyutu var. Alacağımız ısı yalıtımı önlemleriyle bu savurganlığın önüne geçmemiz mümkün.

Enerji Ekonomisi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EPDK Kurul Kararı: Dengeleme...
EPDK Kurul Kararı: Dengeleme...
Tüpraş destek verdi!
Tüpraş destek verdi!