Yılın 12 ayı güneş alan ve yenilebilir enerji kaynaklarının kullanılması...

Yılın 12 ayı güneş alan Antalya, yenilebilir enerji kaynaklarının kullanılması

Yılın 12 ayı güneş alan ve yenilebilir enerji kaynaklarının kullanılması...
13 Şubat 2020 - 11:22

Enerji Ekonomisi - Yılın 12 ayı güneş alan Antalya, yenilebilir enerji kaynaklarının kullanılması, yerli enerji üretimin yapılması ve enerji verimliliğinin sağlanmasına Antalya ENEREX Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı ile öncülük edecek. 27-29 Şubat tarihleri arasında Anfaş Fuar ve Kongre Merkezi’nde ilk kez düzenlenecek. Fuar, Antalya’yı Enerji Verimliliği üssüne dönüştürmeyi hedefliyor.

Dünya genelinde enerji talebi, önümüzdeki 40 yıl içinde yüzde 50 artacak. Küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak ve sürdürülebilir bir gelecek vaat etmek için emisyonların yarı yarıya azaltılması ve şehirlerde kirliliğin önemli ölçüde azaltılması gerekiyor. Bu paradoksun çözümü ise enerji verimliliğini 3 kat artırmaktan geçiyor.

Ülkemiz, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında milli gelir başına tüketilen enerjinin 2023 yılına kadar, 2011 yılına göre en az yüzde 20 azaltılmasını hedefliyor. 6 farklı sektörde bulunan 55 adet eylemin hayata geçirilmesi ile 2023 yılına kadar 10,9 milyar ABD Doları yatırım ile kümülatif olarak 23,9 milyon ton eşdeğer petrol (MTEP) enerji tasarrufu sağlanması öngörülüyor. 2033 yılına kadar sağlanması beklenen tasarruf karşılığı ise 30,2 milyar Dolar.

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı”na Katkı Sağlayacak…

ENEREX fuarı hakkında bilgiler veren ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, “Antalya, ülke ekonomimiz için tarımdan turizme ve sanayiye kadar pek çok alanda ekonomik değer yaratıyor. Amacımız bu potansiyeli düzenlediğimiz fuarlar ile daha da arttırmak ve geliştirmek. Bu kapsamda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın ‘Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir’ mottosu ile uyguladığı ‘Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’mıza Antalya’da, ENEREX Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı ile katkı sağlamayı hedefliyoruz. Fuarımızda 40’ın üzerinde katılımcı firma yer alırken, 150’den fazla marka sergilenecek. Yurt içi katılımcılarımızın yanı sıra bu yıl 2 ülkeden (Almanya, Çin ) 3 ayrı katılımcıyı, ziyaretçilerimiz ile bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Yurtiçindeki 30’un üzerinde şehirden gelecek ziyaretçiler ile 10,000’in üzerinde profesyonelin Antalya ENEREX Fuarı’nı ziyaret etmesini bekliyoruz.” dedi.

Antalya, ENEREX Fuarı ile enerji üssü olacak…

Ali Bıdı şöyle devam etti: “Turizmin, tarımın ve uzun zamandır ticaretin merkezi olan Antalya ‘da enerji her sektörün en büyük harcama gideridir. Bu giderler içinde yer alan elektrik maliyelerinin düşürülmesi noktasında, dünyada olduğu gibi, 12 ay güneş gören Antalya’mızda da, yenilebilir enerji kaynakların kullanılması, milli, yerli enerji üretimin yapılması ve enerji verimliliğinin sağlanmasına bu fuar ile öncülük etmek istedik. Antalya, ENEREX Fuarı ile enerji üssü olacak” dedi.

 

Bu haber 719 defa okunmuştur.