Vodafone Vakfı - Habitat Derneği işbirliğiyle: 'Yarını Kodlayanlar' Dünya Şampiyonu oldu!

Vodafone Vakfı - Habitat Derneği işbirliğiyle: 'Yarını Kodlayanlar' Dünya Şampiyonu oldu!
12 Aralık 2019 - 11:29 - Güncelleme: 12 Aralık 2019 - 11:48

-Vodafone Vakfı - Habitat Derneği işbirliğiyle: 'Yarını Kodlayanlar' Dünya Şampiyonu oldu...

AYRINTILAR

Enerji Ekonomisi - Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar” projesi katılımcıları, uluslararası yarışmalarda boy göstermeye devam ediyor. Proje kapsamında Adana’da düzenlenen kodlama eğitimine ve hackathon’una katılan Adana Vakıfbank Ortaokulu “XSun Team” takımı, Çin’de düzenlenen ve geçen yıl üçüncü oldukları MakeX Robotik Yarışması’nda bu yıl dünya şampiyonu olarak büyük bir başarıya daha imza attı.

XSun Team

Toplumsal değişim ve gelişimin öncüsü olma hedefiyle faaliyet gösteren Türkiye Vodafone Vakfı, Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirdiği “Yarını Kodlayanlar” projesiyle genç nesilleri dijital geleceğe hazırlamaya devam ediyor. Proje kapsamında Adana’da düzenlenen kodlama eğitimine ve hackathon’una katılan Adana Vakıfbank Ortaokulu öğrencileri Onur Ata Özyiğit ve Deniz Gündeşlioğlu’nun oluşturduğu “XSun Team” takımı, Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği’nin desteğiyle gittiği Çin’den bir kez daha ödülle döndü. Takım koçluğunu ve mentorluğunu aynı okulda öğretmen olan Abdurrahman Gündeşlioğlu ve Muhammet Yılmaz’ın yaptığı başarılı takım, geçen yıl “Junior High School” kategorisinde dünya üçüncüsü olduğu MakeX Robotik Yarışması’nda bu yıl “Intermediate” (12-16 yaş) kategorisinde 244 takım arasından birinci olarak dünya şampiyonluğuna hak kazandı.

Yarışmayı değerlendiren Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi “Türkiye Vodafone Vakfı olarak, tüketen değil, üreten bir nesil istiyoruz. ‘Yarını Kodlayanlar’ projemizle çocuklarımızı kod yazmaya özendirerek geleceğin teknoloji üretenleri olmalarını hedefliyoruz. Bugüne kadar 60 ilde 43 bini aşkın çocuğa kodlama öğrettik. Projemizin 4’üncü yılında kodlama eğitimlerimizi tüm illere götürüyoruz. Önümüzdeki bir yılda 81 ilde 100 bin çocuğa daha kodlama eğitimi vermeyi hedefliyoruz. Bir yandan da proje katılımcılarımızın ülke sınırlarını aşan başarı hikâyelerine tanıklık etmekten mutluluk duyuyoruz. Adana’da düzenlediğimiz kodlama eğitimine ve hackathon’una katılan ‘XSun Team’ takımı, geçen yıl üçüncü olduğu MakeX Robotik Yarışması’nda bu yıl dünya şampiyonu olarak bize bir kez daha büyük bir gurur yaşattı. Kendilerini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.”

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, şöyle konuştu: “Habitat Derneği olarak, 25 yıldır toplumsal dönüşüm ve bilişim odaklı kalkınma alanlarında çalışmalar yürütüyoruz. ‘Yarını Kodlayanlar’ ile dijital dönüşümümüzü çocuklar aracılığıyla gerçekleştirmek istiyoruz. 21. yüzyıl becerisi olarak adlandırılan tasarım odaklı düşünme, yaratıcılık, kolektif çalışma gibi becerileri kodlama eğitimlerimizle destekliyoruz. Projemizin katılımcılarından ‘XSun Team’ takımı, Adana’da gerçekleştirdiğimiz kodlama eğitimlerimize katıldı, çocuk hackathon’unda başarılı bir çalışma gerçekleştirdi ve gönüllü öğretmenlerimiz aracılığıyla bir kez daha MakeX Robotik Yarışması’na hazırlandı. Geçen yıl dünya üçüncüsü oldukları bu yarışmada bu yıl dünya şampiyonu olarak bize büyük bir gurur yaşattılar. Kendilerini ve öğretmenlerini kutluyorum.”

Adana Vakıfbank Ortaokulu Müdürü Alper Teke ise şunları söyledi: Son 3 yıldır okulumuzda robotik kodlama konusunda çalışmalar yapmaktayız. Bu süreç Habitat derneğinin dokunuşu ve Türkiye Vodafone Vakfı’nın desteği ile farklı bir boyuta geçti. 3 öğrenci ile başladığımız bu süreç bu yıl itibarıyla 300 öğrenci ile devam ediyor. Destek olunduğunda ve imkanlar sağlandığında çocuklarımızın neleri yapabileceğini gördük. Yarını Kodlayanlar Projesinin ülkemiz çocukları için büyük bir fırsat oluşturduğunun canlı kanıtı biz olduk. İnşallah bundan sonra da bu proje ülkemizin diğer çocuklarına da bizim gibi ışık olur.