Schneider Electric: Sürdürülebilirlik Hedeflerine 10 Üzerinden 7,77 Puanla...

Schneider Electric: Sürdürülebilirlik Hedeflerine 10 Üzerinden 7,77 Puanla...
05 Mart 2020 - 10:36

Enerji Ekonomisi - Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi 2018-2020, grubun uzun vadeli finansal performansını ölçen bir barometre. Şirket, 2020 yılı sonunda 10 üzerinden 9 puan alma hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerleyerek, 2019 yılı sonunda 10 üzerinden 7,77 puan elde etti.
Her yıl olduğu gibi, 21 global taahhüdün tümü bağımsız bir denetçi tarafından değerlendirildi.
10 program, bir yıl önceden 2020 hedeflerinin çok üzerinde bir performansla ilerliyor. 2020 yılında şirket, diğer 6 programa yoğunlaşacak.
Uzun vadeli finansal puanlamalarda alınan sonuçlar da grubun sürdürülebilirlik liderliğini doğruluyor.
 

Enerji yönetimi ve otomasyonun dijital dönüşümünde dünya çapında uzman olan Schneider Electric, 2018 - 2020 arasındaki iddialı sürdürülebilirlik taahhütleri konusundaki ilerlemeyi ölçen Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi'nden 21 gösterge sonuçlarını açıkladı. Yılın her çeyreğinde yayınlanan bu ölçek, COP 21 taahhütleri ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Gelişme Hedefleri doğrultusunda hazırlandı. Bağımsız bir denetçi tarafından onaylanan Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi kapsamında şirket, 2019 yılı sonunda 10 üzerinden 7 puan alma hedefini, 7,77 puanla aştı.

 Schneider Electric Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Gilles Vermot Desroches yayınlanan son rapora dair şunları dile getirdi; "Şu anda iki yıl önce verdiğimiz sözlerin meyvelerini topluyoruz. Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi; İklim, Döngüsel Ekonomi, Sağlık ve Eşitlik, Etik ve Gelişim gibi farklı ve kompleks konularda daha sürdürülebilir bir dünya için hızlı ve yenilikçi değişimlerin mümkün olduğunu gösteriyor. Dünyanın her yerindeki ekiplerimizin ve iş ortaklarımızın ortak hedefimize katkıda bulunmak konusundaki bağlılığı mutluluk verici. Bu ortak hedefler özellikle şirket dışındaki uzmanlar tarafından teyit edildiği için doğru yolda olduğumuzdan eminim. Bu yıl bizim için bir mihenk taşı olacak çünkü kendimizi iddialı bir hedefe ulaşmaya zorluyoruz ve BM Sürdürülebilir Gelişme Hedefleri doğrultusunda Schneider Sürdürülebilirlik Etkisi 2021-2025 için hissedarlarımızı yeni programlar tanımlamamıza yardımcı olmaya davet ediyoruz.”
 

İklim:

Şirketin, 2017 yılına oranla 2020 yılında lojistik kaynaklı CO2 yoğunluğunu %10 düşürme hedefi oldukça hızlı ilerliyor. Şirket 2019 yılının sonunda %4,13 oranında bir düşüş elde etti. 2012 yılından bu yana üçüncü kez yenilenen ve 2012-2014 döneminde %16, 2015-2017 döneminde ise %10,3 oranlarında verimlilik performansı gösteren program, giderek daha zorlaşıyor. Daha iyi bir okyanus konteyneri yükleme faktörü sayesinde şirketin 2019 yılı performansı da arttı. Ayrıca 2017 yılında aynı döneme kıyasla Hava Navlunu ve Sevkiyatlarının azaltılmasıyla dikkate değer bir performans yükselişi gözlendi.

Bunların yanı sıra Schneider Electric’in 2019 yılının 4. çeyreğinde, Nakliye Sağlayıcılarının Schneider Electric için gerçekleştirilen navlun konusunda her ay kesin raporlar sunma zorunluluğunun getirilmesiyle yeni bir raporlama platformu başlatıldı. Grubun CO2 emisyonlarını azaltmak için nakliyecileriyle birlikte sürdürdüğü ortak çalışma, özellikle sevkiyat ayak izinin optimizasyonu, elektrikli ve hibrit araçlar gibi geliştirilmiş düşük karbonlu taşıma teknolojilerinin kullanılması gibi adımlarla devam edecek. Örneğin, Brezilya'da DHL ile yapılan bir ortaklık kapsamında, Cajamar dağıtım merkezi etrafındaki 100 km'lik bölgede müşterilere dağıtım için elektrikli araçlar kullanılmaya başlandı.

Döngüsel Ekonomi:

2019 yılı sonunda Schneider Electric, yeni Green Premium™ programı kapsamındaki satışların %55,2'sinin gerçekleştirildiğini teyit etti. 2019 yılında, Green Premium™ programının temel hedefleri;

Ürünlerin yönetmeliklere uygun olmasını sağlamak,

Kapsamı hizmetleri ve çözümleri de içerecek şekilde genişletmek,

Çevrimiçi ürün veri sayfasına ek çevre özellikleri eklemek,

Green Premium™ programının Grubun müşterilerine kattığı değeri gösteren müşteri hikâyeleri geliştirmek,

Ürünler için çevreyle ilgili taleplerin tanımlanmasına devam etmek oldu.

Döngüsel performans açısından Greem PremiumTM portföyüne yapılan dikkate değer bir gelişme ise ECOFIT™ hizmetiydi. ECOFIT™, Schneider Electric’in müşterilerin mevcut elektrikli ekipmanlarını günlük işlerine minimum etki ederek modernleştirmesi ve güçlendirmesi için uygun maliyetli, çevre dostu yöntemleri uygulamasına yardımcı oluyor.

Sağlık ve Haklar:

Schneider Electric, maaş farklarının sistematik olarak tanımlanması ve ele alınması konusunda büyük bir ilerleme gösterdi. 2019 yılı sonuna kadar, dünya çapında cinsiyetler arası maaş eşitliği taahhüt ve süreçlerinin bulunduğu ülkelerde çalışanların oranı %99. Geçen iki yıl içerisinde, özellikle Orta Doğu, Afrika ve Güney Amerika'da yer alan pek çok ülke bu kapsamdaydı. Bugün, maaş eşitliği ayarlama süreci, yıllık global maaş incelemesine tamamen entegre edilmiş durumda. İşe alım, terfi ve maaş incelemeleri konusunda adil ve eşit kararlar verebilmek için eğitim alan 1.000'den fazla lider ve İK çalışanıyla çeşitli iletişim ve eğitim materyalleri geliştirildi.

Etik:

Schneider Electric’in stratejik tedarikçileri için ISO26000 değerlendirmeleri, Grubun Tedarik Zinciri ve Teminlerinin temel açılarına sürdürülebilir gelişim stratejisi yol göstermeye devam ediyor. Bu sıralamada 1.000+ stratejik tedarikçi için ortalama skor, 2017 yılına göre 3,7 puanlık artış göstererek 54,8/100 oldu ve en yüksek performans gösteren tedarik zincirlerinden biri üçüncü taraf değerlendirmesiyle ölçüldü (Ecovadis). Referans olarak, Ecovadis veritabanındaki şirketlerin ortalama skoru 43/100 iken Schneider Electric'in skoru 80/100 oldu. Bu başarı, şirketin dünya standartlarında birinci sınıf tedarik zincirinin çevre, iş gücü ve insan hakları, etik ve sürdürülebilir teminle ilgili yönlerini sürekli olarak geliştirmeye öncelik vermesinin bir sonucu olarak görülüyor.

Gelişim:

8. yılında 80 ülkedeki 180 iş ortağıyla Schneider Electric VolunteerIn Vakfı, VolunteerIn Global Platformu sayesinde 11.421 gün gönüllü çalışma yapılmasına imkân sağladı. Vakıf delegeleri, VolunteerIn Platformu’ndaki bağlantı oranını %25 yükselterek bu yıl önemli bir rol oynadı. Aralık 2019'da ikincisi düzenlenen “Salı Yardımları” da 40'tan fazla ülkenin katılımıyla ve dünyanın dört bir yanındaki Schneider Electric çalışanları tarafından önerilen ve vurgulanan çeşitli inisiyatiflerle büyük bir başarı kaydetti. VolunteerIn Platformu üzerinde çalışanların önerileri doğrultusunda en çok misyona sahip olan ülkeler Brezilya, Meksika, ABD ve Fransa oldu. Bu ülkeler, Çin ile birlikte, şirketin global hedefinin %60'ından fazlasına katkı sağlıyor.

Öne Çıkan Gelişmeler:

Schneider Electric, Corporate Knights tarafından belirlenen (ve 7.500'den fazla şirketin değerlendirildiği) en sürdürülebilir “Global 100” şirket arasındaki yerini aldı. Şirket, 7 yıldır üst üste yer aldığı genel sıralamada 29. sırada ve kendi kategorisinde birinci sırada gösterildi.

Schneider Electric, CDP kapsamında üst üste 9 yıldır, 8.000’i aşkın katılımcı içinden “A Listesi”nde seçilen 179 şirketten ve bu listedeki 22 Fransız şirketinden biri oldu. Grup ayrıca CDP'nin Tedarikçi Sorumluluk Puanlaması Liderlik Tablosundaki (SER) yerini de korudu.

Karbonda nötrlük sağlama hedefi doğrultusunda ilerleyen Schneider Electric, 2030 yılına kadar 14.000 şirket aracını elektrikli araçlarla (EV) değiştirmek için EV100 inisiyatifi üyeliğini duyurdu.

Bağımsız etki oranı ajansı Impak Finance, BM Sürdürülebilir Gelişme Hedeflerine olan katkısından ötürü Schneider Electric'i CAC40 kapsamında birinci seçti.