Reklam

RES'lerde REKOR üretim!

RES'lerde REKOR üretim!
10 Mayıs 2021 - 10:57
- Rüzgar santrallerinde (RES) elektrik üretimi yeni rekor kırdı.


AYRINTILAR!


Rüzgar santrallerinde elektrik üretiminde, yeni bir rekor kırıldı. Resmi verilere göre, Türkiye elektrik üretiminin 5'te 1'den fazlası (Yüzde 21) rüzgar enerjisi santrallerinde (RES) üretildi. Bu rakam, RES'ler için son dönemin yeni rekorlarından virisi oldu.
RES'lerde elektrik üretimindeki artış, yerli kaynak olması nedniyle ayrı bir önem arzediyor. 
 

Elektriğin yüzde 21'e RES'lerden

Türkiye Elektrik Üretim AŞ (TEİAŞ) Yük Tevzi Bilgi Sistemi (YTBS)'nin 9  Mayısa 2021 Pazar günü Türkiye Elektrik Üretim verilerine göre, Türkiye toplam elektrik üretiminde HES'lerin payı yüzde 25 oldu (Akarsu  yüzde 11, Barajlı yüzde 14). HES'ler bu oran ile pazar günü kaynaklara göre elektrik üretiminde ilk sırada yer aldı. HES'leri üzde 21 pay ile RES'ler ikinci sırada izlerden, ithal kömür yüzde 14 pay ile elektrik üretiminde üçüncü sırada yer aldı. 
 

Günlük elektrik tüketimi geriledi: 752,1 milyon kWh

Türkiye günlük elektrik tüketimi, pandemiyle mücadele kapsamında Tam Kapanma dönemi olması ve de pazar haftalık tatil (Kısmı Kapanmada çalışan üretimin de durması) nedeniyle geriledi. Resmi  verilere göre 9 Mayıs Pazar günü, Türkiye toplam elektrik tüketimi 752 milyon 165 bin kWh (Kilowatsaat oldu).
 

Kaynaklara göre Türkiye elektrik üretimi (9 Mayıs 2021 Pazar)Kaynak: TEİAŞ - YTBS (09.05.2021 tarihli üretim verileri)

Enerji Ekonomisi
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum