Petrol stoklarının önemi...

Petrol stoklarının önemi...
10 Mart 2020 - 15:26 - Güncelleme: 10 Mart 2020 - 15:41

Petrol stoklarının önemi...

 

ANALİZ - ENERJİ EKONOMİSİ

Ham petrol fiyatları, tarihi düşüş rekorları yaşıyor. Brent türü ham petrolün varil fiyatı, 30 dolar rakamlarına geriledi. Daha kısa bir süre öncesinde 70 dolar fiyatları konuşuluyordu (Bugün için ham petrolün varil fiyatı uluslararası piyasalarda, 37 dolar rakamlarından işlem görüyor). Petrol fiyatlarındaki düşüş nedenleri ayrı bir konu. Ancak, fiyatlardan hareketle ‘petrol stoklarının’ önemine dikkat çekilmesi gerekiyor.

STOK KAPASİTESİ ÖNEMLİ: ÇÜNKÜ…
Petrol stoklarını bütün ülkeler stratejik konumları ve tüketimlerine göre asgari tutarda tutmak için yasal düzenlemeler yapar ve uygulamaya koyar ve bu yasal düzenlemeler uygulanır-uygulanıyor (Türkiye dahil). Bazı ülkelerde, acil ihtiyaç dönemleri ya da kriz dönemleri dışında ticari amaçlı petrol stokları tutar (Hem iç pazar ve hemde dış pazarlar için). Şöyle ki, asgari zorunluluklar dışında da petrol stok kapasitesi oluştururlar-oluşturuyorlar. Bugün olduğu gibi, ham petrol – akaryakıt fiyatlarının anormal düşüşler yaşandığı dönemlerde ucuz ürün alıp stoklanır. Ve ham petrol akaryakıt fiyatlarının pahalılaştığı -zamlandığı dönemlerde de bu ucuz stoklar devreye sokularak vatandaşlara-tüketicilere ucuz akaryakıt sunulur. Bir diğer ifadeyle, ucuz stok yapan ülkeler iç pazarını yüksek -pahalı petrol-akaryakıt dönemlerinde tüketicileri korumuş olurlar. Bu stoklarda yer alan iç talep fazlası ucuz üründe pahalı dönemlerde yurt dışı pazarlara satılıp önemli bir ticari kar sağlanır.

TÜRKİYE STOK KAPASİTESİNİ ARTIRMALI
Petrol stok kapasitesi, Türkiye gibi petrol ihtiyacının tamama yakınını yurt dışından sağlayan ülkeler için ayrı bir önem arz ediyor; hem stratejik açıdan ve hem de ticari amaçlı. Ticari amaç, bireysel tüketimin yanında ülke ekonomisinin üretim maliyetleri açısından da önem arz ediyor. Çünkü üretimin en önemli girdi maliyetlerinden birisi petrol – enerjidir. Bu nedenle Türkiye, hem vatandaşları zamlardan korumak ve hemde ekonomideki üretim maliyetlerini azaltmak için petrol stok kapasitesini bir an önce artırmalı ve kullanıma sunmalıdır.

Burada, Türkiye’nin petrol üretim kaynaklarına yakınlığı bir avantaj görülebilir (Temin, ithalat kolaylığı bakımından). Ancak; dünya ülkeleri ile birlikte yaşama zorunluluğu gereği, bazen petrol dibinizde olsa bile alamayabiliyorsunuz; ABD’nin İran’a uyguladığı ambargo sonrası İran’dan Türkiye’nin petrol alamaması gibi.

Bu nedenle de Türkiye Petrol stok kapasitesi çok önemli. Konu bir an önce gündeme alınıp geliştirileesi gereken bir konudur, geç kalınmış olsa bile.

 


Bu haber 940 defa okunmuştur.