Petrol Ofisi - Madeni yağlardaki liderliğini distribütörleri ile kutladı!

Petrol Ofisi - Madeni yağlardaki liderliğini distribütörleri ile kutladı!
04 Mayıs 2021 - 11:48

- Petrol Ofisi Türkiye madeni yağlar ve kimyasallar sektöründe yüzde 7’yi aşan bir farka ulaşarak yenilediği pazar liderliğini, başarıda imzaları bulunan distribütörleri ile birlikte kutladı. 

AYRINTILAR!

Petrol Sanayi Derneği (PETDER) verilerine göre; pandemi koşulları altında geçen 2020 yılında madeni yağlar ve kimyasallar pazarı yüzde 9 büyüdü. 2020 yılında toplam pazarın da üzerinde yüzde 11.6 büyüme kaydeden Petrol Ofisi, pazar payını 30.5’e taşıyarak en yakın takipçisi ile yüzde 7.4’lük bir farka ulaştı. 2020 yılında yüzde 8.5 büyüyen Türkiye madeni yağlar pazarında ise yüzde 11.7’lik artış kaydeden Petrol Ofisi, burada da pazar payını 29.1’e çıkararak takipçisi ile puan farkını yüzde 3.8’e taşıdı. 2020 yılını yüzde 1 büyüme ile tamamlayan Türkiye binek araç motor yağları pazarında yüzde 7.3 artış kaydeden Petrol Ofisi, burada da pazar payını geliştirerek yüzde 19.8’e ulaştırdı. Petrol Ofisi, pandemi koşullarının küresel pazarları olumsuz yönde etkilediği 2020 yılında ihracatını da arttırarak, 11.500 tona taşıdı.


Türkiye madeni yağlar ve kimyasallar sektörünün geleneksel lideri Petrol Ofisi’nin madeni yağ distribütörleri ile gerçekleştirdiği online toplantıda, 2020 yılı sonuçları ve 2021 yılı gelişmeleri değerlendirildi. Zorlu pandemi koşullarına karşın madeni yağlar ve kimyasallar pazarında elde edilen bu önemli başarının kutlandığı Petrol Ofisi Madeni Yağlar Distribütörler Toplantısı’na Türkiye’nin dört bir yanında ve yurtdışında bulunan distribütörlerin tamamı katıldı.

“Çok net bir liderlik, çok önemli bir büyüme”

Toplantıda konuşan Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper elde edilen başarının büyüklüğüne vurgu yaparak, katkı sağlayanlara teşekkür etti. Nereden bakılırsa bakılsın, nasıl hesaplanırsa hesaplansın çok net bir liderliğe ulaştıklarını, çok önemli bir büyüme elde ettiklerine dikkat çeken Selim Şiper, pazarda hem nicelik hem de nitelik olarak ciddi bir fark yarattıklarını belirtti. 

Petrol Ofisi’nin her iş kolundaki liderliklerine dikkat çeken Petrol Ofisi CMO’su Beril Alakoç da, “Elde edilen liderlikler, Petrol Ofisi iletişiminin gerçekçi ve samimi duruşu, pandemi döneminde de aralıksız devam eden yatırımları, marka sağlığı ölçümlemelerindeki gelişmelerin somut birer tescili ve sonucudur” açıklamasında bulunarak, distribütörlere teşekkür etti.

2020 yılını yüzde 11 büyüme ile kapattı, yaklaşık 134 bin tona ulaştı

Pandemi koşullarının her sektörde olduğu gibi madeni yağlar sektöründe de önemli olumsuz etkileri olduğunu belirten Petrol Ofisi Madeni Yağlar Direktörü Sezgin Gürsu konuşmasında, “Bugüne kadar çok kriz yaşadık. Ama halen süregelen pandemi, çok farklı bir krizdi. Madeni yağlar sektörü de çok zor zamanlar yaşadı. Pandeminin yol açtığı tüm belirsizliklere rağmen, cesur, hızlı ve doğru kararlar aldık. İşimize, ‘mevcut durumda en iyi ne yapabiliriz’e odaklandık. 2020, her açıdan ezber bozan bir seneydi. Ancak çalışmamız, çabalarımız neticesinde sıra dışı önemli bir başarıya imza attığımız bir yıl oldu. Gerek madeni yağlar ve kimyasallar toplam pazarında, gerekse madeni yağlar pazarında liderliğimizi çok büyük farklar yaratarak sürdürdük.

2020 yılını, 2019’a göre yüzde 11 büyüme ile kapattık; 121 bin tondan, yaklaşık 134 bin tona ulaştık. Toplam pazara baktığımızda takipçimizle aramızda yüzde olarak 7.4, miktar olarak da 20 bin tonun üzerinde bir fark oluştu. Keza salt madeni yağlar pazarındaki liderliğimizi pekiştirdik. 8-10 sene öncesine kadar yüzde 10’lar mertebesinde olan binek araç motor yağlarındaki pazar payımız, geçen sene yüzde 19,8’e yükselttik. Bu, 100 yıldır oturmuş ve, global oyuncuların da olduğu bir pazarda büyük bir başarıdır.

Enerji Ekonomisi


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum