Petrol hem sakin - hem hareketli!

Petrol hem sakin - hem hareketli!
21 Ekim 2020 - 13:14

Son aylarda 38 - 46 dolar bandında hızlı hareket eden ham petrol fiyatları, 42 - 43 dolar bandında sakin seyrediyor. Halen 1 varil brent türü ham petrol uluslararası petrol piyasalarında 42,63 dolar rakamlarından işlem görüyor. Ham petrol, 42 - 43 dolar bandında gidip geliyor. Bu da petrol fiyatları için 'hem sakin, hem hareketli' yorumlarına neden oluyor

KOVİD ETKİLİYOR
Uzmanlara göre, ham petrol 2020 yılını varil fiyat 40 - 50 dolar bandı aralığında kapatmış olacak. Petroldeki dalgalanmalarda bunu güçlendirir nitelikte. Öte yandan Türkiye'de olduğu gibi dünyada da Yeni Koronavirüs Salgını (CIVID-19) giderek artıyor. Salgındaki yayılma - bulaşın hızlı olması, ekonomileri olumsuz etkiliyor. Nedeni ise, virüs kontrolden çıkarsa tekrar ekonomilerdeki üretimlerin durması ve insanların evlere hapsolması. Bu nedenle de ham petrol fiyatlarında istikrar yakalanamıyor. 

PETROLDEKİ ARTIŞ AKARYAKITA ZAM OLARAK YANSIYOR
Öte yandan; ham petrol fiyatlarındaki artış Türkiye gibi ham petrol ihtiyacının tamamını yurtdışından karşılayan ülkelerin cari açığını olumsuz etkiliyor. Ayrıca petroldeki fiyat artışı, ithalatçı ülkelerin iç pazarında benzin ve motorine zam olarak yansıyor. Bu nedenle de, ham petrol varil fiyatının önceki hafta 38 dolar rakamlarına gerilemesi, ithalatçı ülkeler tarafından sevinçle karşılanmıştı. Buna karşın Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) örgütü ise fiyatlardaki düşüşü engellemek için üretim kısıtı dahil sürekli yeni kararlar alarak uygulamaya koyuyor.  

ANALİZ - ENERJİ EKONOMİSİ