Petrol'de hızlı artış: Fiyatı 31 doları geçti ...

Petrol'de hızlı artış: Fiyatı 31 doları geçti ...
06 Mayıs 2020 - 04:03 - Güncelleme: 06 Mayıs 2020 - 04:09

PETROL FİYATLARI HIZLI ARTIŞA GEÇTİ

Ham petrol fiyatları, hızlı düştüğü gibi, artışı da hızlı oldu. Ve bir haftaki gibi kısa bir sürede varil fiyatı 10 doların üzerinde artmış oldu. Halen uluslararası piyasalarda 1 varil ham petrol (Brent türü), 31 doların üzerinde bir fiyattan işlem görüyor.

Bilindiği gibi Koronavirüs salgını, dünya ekonomilerini vurmuş ve üretim – tüketim dünyada önemli oranda durmuştu. Bu gelişme sonrası da ham petrolün varil fiyatı hızlı bir düşüşe geçmiş ve uzun yıllar sonrası ham petrol fiyatları 20 doların altında işlem görmeye başlamıştı. OPEC’in üretim kısıtlaması kararı da düşüşü durduramazken, Avrupa’da bazı gelişmiş ülkelerin tekrar normal hayata dönüş açıklamaları ve OPEC üretim kararıyla birleşince, ham petrolün varil fiyatı hızlı bir yükselişe geçti.

AKARYAKITA ZAM BASKISI OLUŞTU

Evet Tüketiciler, bu gelişme akaryakıt (Benzin, motorin, LPG otogaz) fiyatları için üzücü oldu. Çünkü, ham petrolün varil fiyatı psikolojik bir sınır olan 30 doları geçti. 20 dolar rakamlarından bu seviyelere gelen ham petrol fiyatları, akaryakıt ürünlerine zam baskısını iyice artırmış oldu.

ANALİZ - ENERJİ EKONOMİSİ

Enerji Ekonomisi