Petrol 44 dolara yaklaştı!

Petrol 44 dolara yaklaştı!
18 Eylül 2020 - 10:09

Evet Tüketiciler, Akaryakıta zam gelebilir. Nedeni, ham petrol fiyatlarındaki ani yükseliş. Petrolün varil fiyatı, 40 doların altından kısa sürede 44 dolar rakamlarına çıktı.

HABER DETAYI!

Son günlerde dalgalı bir seyir izleyen ham petrol fiyatları, dalgalanmaya devam ediyor. Son olarak 46 dolar rakamlarını gören ham petrol varil fiyatı, 40 doların altına kadar geriledi. Ancak, artışa geçen petrol kısa sürede yükselişe geçerek an itibariyle petrol piyasalarında 1 varil brent türü petrol 43,65 dolar rakamlarından işlem görüyor. Dövizinde artış eğiliminde olması, akaryakıta zam (Benzin ve motorine zam) baskısını artırıyor. Zammın bugün ya da hafta başı gelmesi ve pompaya yansıması yüksek bir ihtimal.

İŞTE İSTASYONLARDAKİ SON POMPA FİYATLARI

18 Eylül 2020 tarihi itibariyle akaryakıt istasyonların da 1 litre 95 oktan kurşunsuz benzinin litre fiyatı 6,55 lira. 1 litre motorinin litre fiyatı ise 5,72 lira. Son günlerde benzin ve motorin arasındaki fiyat farkı önemli oranda arttı. www.tuketicitv.com'un haberine göre benzin ve motorin türü akaryakıt ürün fiyatları, ham petrol ve döviz kurundaki artış ve da düşüşlerden anında zam ya da indirim şeklinde etkileniyor. Öte yandan Maliye Yönetimi, benzin ve motorin fiyatlarında anormal artış olması halinde (Buna LPG otogazda dahil) Eşel Mobil Sistemi’ni devreye alıyor. Sistemle benzin, motorin ve otogaza gelen yüksek zamlar, akaryakıt ürünleri üzerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düşürülerek sürücülere yansıtılmıyor. Eşel Mobil Sistemi uygulandığı dönemde Akaryakıt fiyatları anormal düşüş yaşarsa, bu durumda da ÖTV artırılarak eski tutarına çıkana kadar indirimler pompaya yansıtılmıyor. Akaryakıt fiyatları, EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu)’nun en yüksek işlem hacimli 8 firma bayi satış ortalamasıdır (Türkiye geneli illere göre fiyatlar, küçük farklılıklar gösterebilir).