OPEC+Koalisyon'da durduramadı: Düşüşe devam

OPEC+Koalisyon'da durduramadı: Düşüşe devam
10 Nisan 2020 - 11:25 - Güncelleme: 10 Nisan 2020 - 11:38

Enerji Ekonomisi (ANALİZ) - OPEC+Koalisyon, petrol üretimini kısmak için toplandı ve günlük 10 milyon varil üretim kararı düşüşü aldı. Ancak, OPEC toplantı öncesi 34 dolar rakamlarında olan ham petrol varil fiyatı (Brent türü), üretim kısma kararı sonrası düşüşe geçti. Ve ham petrolün varil fiyatı halen uluslararası piyasalarda 31 - 32 dolar bandında işlem görüyor. 

KORONAVİRÜS ETKİSİ DEVAM EDİYOR

OPEC ülkeleri (Koalisyon ortakları dahil), üretim kısma kararına rağmen petrol fiyatlarının düşmesini durduramadı (Toplantının hedefi, üretim kısmasıyla fiyatların yükselişini sağlamaktı). Ancak, Koronavirüs salgını olumsuz etkilerinin dünya genelinde devam etmesi OPEC kararını etkisiz kıldı. Çünkü, koronaviürsle ilgili Çin'de ikinci dalga endişesi ve dünyanın ekonomik ve askeri gücü ABD'yi virüsün giderek daha çok etkisi altına alması ülkelerini petrol - akaryakıt üretim ve tüketimlerini olumsuz etkiliyor. 

ÜRETİM - TÜKETİM KORONAVİRÜSLE MÜCADELEYE BAĞLI

Dünya ekonomisinin canlanması, yine dünya ülkelerinin koronavirüs salgınını önce kontrol altına alması ve sonra da ortadan kaldırmasına bağlı. Ancak, bugün için bu ihtimal zayıf görüldüğünden olumsuzluk ülke ekonomilerini vurmaya devam ediyor. Üretim düşüşü, işsizlik ve durgunluk, ancak koronavirüs savaşını insanlığın kazanmasıyla sonlanmış olacak.