Tozlu.com TR
Nike TR
Woohoobox TR
Aliexpress TR

MTA: Nadir Toprak Elementlerinin Zenginleştirilmesi...

MTA: Nadir Toprak Elementlerinin Zenginleştirilmesi...
02 Temmuz 2020 - 12:38
War Thunder [CPP] Many geos

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez, Türkiye’de ilk kez Kurumumuz tarafından zenginleştirilen “Nadir Toprak Elementleri”ni MTA’da gerçekleştirilen TV programında duyurdu.

Cevher zenginleştirme, metalürji, kimya ve analiz konularında uzman bir ekip tarafından sadece 2 yılda yapılan bir çalışma ile “ÜLKEMİZDE BİR İLK OLARAK” laboratuvar ölçekte %99’un üzerinde saflıkta Seryum, Lantanyum, Neodimyum/Paraseodmiyum, Uranyum, Toryum ve Ağır Nadir Toprak Oksitler (ANTO) kazanılmıştır.

Dünyadaki süregelen teknolojik gelişmeler ışığında, robotik teknoloji, denizcilik, demiryolu, elektrikli araçlar, havacılık ve uzay teknolojileri, bilişim ve internet teknolojileri, tıp teknolojileri ve ilaç sanayi, tarım ve enerji alanlarında kullanılmakta olan birçok cihaz ve ekipmanda Nadir Toprak Elementleri kullanılmaktadır ve dolayısıyla NTE’lere olan ihtiyaç ve talep de gün geçtikçe artmaktadır.

Ülkemizde de Eskişehir Sivrihisar-Beylikova’da bulunan ve içerdiği florit, barit ve nadir toprak elementlerinden (seryum, lantanyum, neodimyum, toryum) dolayı kompleks cevher yatağı olarak isimlendirilen ülkemizin en önemli Nadir Toprak Elementleri (NTE) rezervi, elementlerin ayrı ayrı kazanılamamasından dolayı işletilemez durumdadır.

Bölgedeki bu NTE kompleks cevheri üzerinde yerli ve yabancı birçok araştırma grubu tarafından incelemeler yapılmış ancak bugüne kadar bu elementlerin ayrı ayrı kazanımı sağlanamamıştır.

Bu durum, sahanın keşfedici konumunda yer alan MTA Genel Müdürlüğü’ne bağlı laboratuvarlarca oluşturulan ve görevleri sadece NTE kazanımı olan bir ekibin kurulması ile değişmiştir. Ülkemizde bu alanda ilk kez bu seviyelere çıkarılan teknolojik çalışmalar, Bakanlığımız tarafından da takdirle karşılanmıştır.

Kurumumuzun Milli Enerji ve Madencilik politikalarında üzerine düşen görevlerin hepsini başarıyla tamamlamasının yanı sıra bulduğu ve bulacağı maden sahalarına ekonomik ve teknolojik anlamda da değer katmasından dolayı Bakanlığımız MTA-NTE çalışma grubuna teşekkür belgesi vererek onurlandırmışlardır.

Havada, karada ve denizlerde yaptığı çalışmalarla “dünya markası” olma yolunda emin adımlarla ilerleyen MTA Genel Müdürlüğü 85. yılını kutlarken, teknolojik anlamda da ülkemizde bir ilki gerçekleştiren ve özveri ile çalışmalarına devam eden değerli personeline teşekkür eder (Kaynak: MTA).