Aliexpress TRParfum Mekani TR
Aliexpress TRParfum Mekani TR

Metro Türkiye: 1.241 MWh elektrik enerjisi tasarrufu yaptı!

Metro Türkiye: 1.241 MWh elektrik enerjisi tasarrufu yaptı!
30 Ekim 2020 - 01:22 - Güncelleme: 30 Ekim 2020 - 01:26
Aliexpress TR

-Metro Türkiye: Hedeflerine enerji projeleri, yenilenebilir enerji kullanımı ve soğutuculardaki verimlilik çalışmaları ile ulaşmayı amaçlıyor
 
AYRINTILAR!
 
Enerji Ekonomisi - Metro Türkiye, daha sürdürülebilir bir dünya ve gelecek için çalışmalarına devam ediyor. Sürdürülebilir bir gelecek için gıda atığını önlemek üzere sadece bir yılda 164 ton gıda bağışı yapan Metro Türkiye; otel, restoran ve kafelerde de gıda atığının önlenmesine destek oluyor. Enerjide tasarruf için de sera gazı salınımını 2030 yılına kadar 2011 yılını temel alarak yüzde 50 oranında azaltmayı hedefleyen Metro Türkiye, 2019 yılında mağazalar genelinde çalışan ve müşteri bilinçlendirme çalışmaları sayesinde su tüketimini de 2017’ye göre yüzde 10,8 azalttı.
 
Sadece ürünlerde değil enerjide de tasarrufa önem veriyor

Metro Türkiye tasarruf için ürünlerinde yaptığı çalışmaların yanı sıra enerjide de verimliliğe önem vererek bu alanda da israfın önüne geçiyor. Bu kapsamda sera gazı salınımını 2030 yılına kadar 2011 yılını temel alarak yüzde 50 oranında azaltmayı hedefleyen Metro Türkiye bu hedefe enerji projeleri, yenilenebilir enerji kullanımı ve soğutuculardaki verimlilik çalışmaları ile ulaşmayı amaçlıyor. 2019 yılında sera gazı salınımlarını 50.828 ton CO2e olarak ölçen Metro Türkiye, sera gazı salınımını 2011 yılına kıyasla 2018 yılında yüzde 11 ve 2019 yılında yüzde 12 azalttı. Yürüttüğü projelerle 2019 yılında 1.241 MWh elektrik enerjisi tasarrufu da sağlayan Metro Türkiye, 2019 yılında mağazalar genelinde çalışan ve müşteri bilinçlendirme çalışmaları sayesinde yaklaşık 1000 m3 su tasarruf yaptı. Bu alandaki çalışmaları sayesinde su tüketimini de 2017’ye göre yüzde 10,8 azalttı.

“İsrafın önlenmesi için bütüncül ve sürdürülebilir bir yaklaşım izliyoruz”

Dünya Tasarruf Günü’nde daha sürdürülebilir bir dünya için gıda ve gıda dışı alanlarda israfın önlemesi gerektiğine bir kez daha dikkat çeken Metro Türkiye operasyonlarında ve sektörde sürdürülebilirliği odağına alarak yaptığı çalışmalarla öne çıkıyor.

İsrafa ve tasarrufa karşı yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng: “İsrafın azaltılması için bireysel tüketiciden işletme sahiplerine, tedarikçilerden personele kadar zincirin her halkasına büyük sorumluluklar düşüyor. Metro Türkiye olarak hem gıda hem de gıda dışı israfın azaltılması hedeflerimiz doğrultusunda, atık yönetimi süreçlerini tedarik zincirimizin tüm halkalarına odaklanarak operasyonlarımızdan sektöre kadar uzanan bütüncül bir yaklaşımla yönetiyoruz. Horeca sektöründeki işletmelere de israfın önüne nasıl geçebileceklerine dair yol gösterici çalışmalar yapıyoruz ve atık yönetiminin neden önemli olduğunu anlatıyoruz. Hep birlikte daha güzel bir gelecek yaratacağımıza inanıyoruz. Bu doğrultuda sadece 2019’da 164 ton gıda bağışı yaptık, en büyük hedefimiz ise 2025’e kadar gıda kaybını %50 azaltmak. Ayrıca, sera gaz salınımlarını geçmiş yıllara oranla önemli ölçüde azalttık, bu hassasiyetle çalışmalarımıza ve sürdürülebilir bir dünya için operasyonlarımızı yürütmeye devam edeceğiz.” dedi.