Madencileri ödüllerini aldı!

Habere konu geniş fotoğraf, haberin sonundadır...

Madencileri ödüllerini aldı!
21 Şubat 2020 - 11:51 - Güncelleme: 21 Şubat 2020 - 11:57

-Türkiye'ye 2019’da 946 milyon dolar döviz kazandıran Ege Maden İhracatçıları Birliği, bu ihracata en büyük katkıyı sağlayan üyelerini ödüllendiriyor. "Maden İhracatının Yıldızları Ödül Törenleri"nin ilk etabı Afyonkarahisar Akrones Otel’deydi.

AYRINTILAR

Enerji Ekonomisi - Türkiye'ye 2019’da 946 milyon dolar döviz kazandıran Ege Maden İhracatçıları Birliği, bu ihracata en büyük katkıyı sağlayan üyelerini ödüllendiriyor.

"Maden İhracatının Yıldızları Ödül Törenleri"nin ilk etabı 20 Şubat’ta Afyonkarahisar Akrones Otel’deydi.

İşte ilk üç firma

Geçen sene 1 milyon dolar üzeri ihracat yaparak Türkiye'ye 142 milyon dolar döviz kazandıran, Afyon’un 2019 yılındaki ihracatının yüzde 40’ını gerçekleştiren 40 firma ödüllerine kavuştu.

Şuayp Demirel, 2019’da Afyonkarahisar’dan en fazla ihracat yapan firma olarak adını ilk sıraya yazdırdı. Karamehmet Mermer ikinci sırada yerini aldı. Üçüncü ise TUREKS-GM Mermer Granit oldu.

Madende kartlar yeniden karılıyor

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, 2019 Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan ve 2 bini aşkın kişinin ölümüne yol açan coronavirüsün Türkiye’de ekonomik anlamda vurduğu tek sektörün maden olduğunu söyledi.

“Özellikle de doğal taş sektörünü etkiledi. Çünkü ihracatımızın yüzde 35-40’ını Çin’e yapıyoruz. Yerine koyabileceğimiz, başka pazar arayın diyecek şansımız yok. Çin bizden aldığı tüm blokların yüzde 95’inden fazlasını iç tüketiminde kullanıyor. Gönderdiğimiz bloklar orada işlenip başka ülkelere ihracat yapılsaydı bize avantaj olarak dönebilirdi. Çünkü, Çin'den alamadıkları için bize gelebilirlerdi. Onun için ihracatta, Çin'in yerine koyabileceğimiz başka bir ülke yok.”

Eximbank kredilerinde bir yıl ertelemeye yeşil ışık

Kaya, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile İzmir’de, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ile Ankara’da görüştüklerini, Madencilik sektörünün Eximbank kredilerinin tamamına bir yıl ötelenmesi talebini ilettiklerini dile getirdi. “Ticaret Bakanımız ve Bakan Yardımcımız dertlerimizi dinledi, bizim dertlerimizle dertlendiler. Eximbank kredilerimizin tamamını 1 yıl ötelenmesi konusunu Türk Eximbank Yönetim Kurulu gündemine aldırıyorlar. Buradan olumlu bir karar çıkacağına tüm kalbimle inanıyorum. Yani, 500-600 bin euro borç almışsanız ve bunu üçe bölmüşseniz taksitiniz 2021'de bitiyorsa, bu 2022'ye ertelenecek. Sayın Berat Albayrak’tan randevu talebimiz var, özellikle kamu ve özel bankalarla ilgili. Ciddi bir darbe alıyoruz. Üstesinden gelebilmemiz için buna ihtiyacımız var. Torba kanundaki bir maddeyle sorunlarımız görüldü. Yani madenler, devlet katkıları, tüm ödemelerimizle ilgili her türlü kolaylığı verilecek. Enerji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı maden ihracatçısının yanında.”

Maden kanunu geliyor

Mevlüt Kaya, “İnadına üretim inadına ihracat” mottosuyla krizi fırsata çevireceklerini söyledi, birlik ve beraberlik mesajını yineledi.

“Türkiye’nin başka şansı yok, bunun üstesinden el ele tutuşarak geleceğiz. Ankara’da bakanlarımızdan talebimiz oldu. İlk defa bütün STK başkanları herkes mutlu ayrıldı. İnşallah müjdeli haberleri sizlere vereceğiz. İnsan ve çevreye kırmızı çizgimiz, onurumuz, namusumuz gibi özen göstereceğiz. Bütün STK’lar bir araya geldik inanılmaz bir maden kanunu geliyor ilk defa. İnsan ve çevre dokunulmazdır. Biz 82 milyonun sahip olduğu değerleri işletiyoruz. Bu özenle madencilik yapacağız.”

Sağlık Bakanlığı’na Xiamen çağrısı

Dünyanın en büyük fuarları arasında olan Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın öneminden bahseden Kaya, “Dünyada 100 tane alıcı varsa bunu 60-70 tanesi Xiamen’e gider. Önümüzde İzmir fuarı var. Doğru bir strateji uyguladığımızda, özellikle işlenmiş ürünlerde ciddi bir ivme yakalayacağız. Bakanlıklarımızdan şunu rica ettik; Sağlık Bakanlığı’nın en az fuara 15-20 gün kala diğer ülkelerin yaptığı gibi açıklama yapması bu alıcıların tamamının Türkiye’ye gelmesini sağlayacaktır. Çin’deki sıkıntı umarım bir an önce biter. 15-16 senedir biz bu insanlarla çalışıyoruz, ticaret dışında bir dostluğumuz var. Elimizden ne gelir noktasında talepte bulunduğumuzda, bizden istedikleri tek şey vardı profesyonel maske. Bununla ilgili hem sektör hem de birliğimiz olarak elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Onlar da çok mutlu oldular.” dedi.

Alternatif pazar arayışı sürüyor

Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz ise maden sektörünün Afyon’un kalkınmasında en fazla istihdamı sağlayan alan olduğunu, sermayenin turizm gibi yatırımlara çevrildiğini ve sektörün kendi sanayisini ilde kurup o sanayinin temelleriyle başka sanayilere geçtiğine değindi.

Madencilik sektörünü etkileyen coronavirüsle ilgili sadece belli sektörlere ve ülkelere çalışılmaması görüşünde olan Tutulmaz buna da yumurta sektöründe Irak’la yaşanan sorunları örnek gösterdi.

ÖDÜL ALAN FİRMALAR:

Birinci: Şuayp Demirel

İkinci: Karamehmet Mermer

Üçüncü: TUREKS-GM Mermer Granit

 

5-10 milyon dolar arasında ihracat yapan firmalar;

ACK MERMER LİMİTED ŞİRKETİ

AYMAR DOĞALTAŞ MADENCİLİK LİMİTED ŞİRKETİ

EMEK MERMER SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

HUAMEI MADEN VE MERMER LİMİTED ŞİRKETİ

TAŞ ZAMANI MERMER LİMİTED ŞİRKETİ

 

2-5 milyon dolar arasında ihracat yapan firmalar;

AFYOM MARBLE LİMİTED ŞİRKETİ

BASRİ ÖZSARI KOPTUROĞLU MERMER MOZAİK

DERVİŞOĞLU TRAVERTEN LTD.ŞTİ.

GENÇLER MERMER ANONİM ŞİRKETİ

HAKAN MERMER HK DIŞ TİCARET

HAKAN ŞEN

KENAN ŞAHİN

KMK MERMER MADENCİLİK LTD.ŞT

TİRMAR MADEN LİMİTED ŞİRKETİ

TRAVERTEN MERMER LTD.ŞTİ.

WHITE BLUE MADENCİLİK TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

 

1-2 milyon dolar arasında ihracat yapan firmalar;

ALİMOĞLU MERMER A.Ş.

AYGÜNLER DOĞAL TAŞ LİMİTED ŞİRKETİ

BALMAHMUT MERMER FAYANS LİMİTED ŞİRKETİ

BARIŞ ŞANAL REN DOĞALTAŞ

CAKMAKLAR MERMER LTD.STI.

CAVDARLAR MERMER LTD.STI.

ÇILDIR MADENCİLİK LTD.ŞTİ.

DELTA NATÜREL TAŞ ANONİM ŞİRKETİ

DM MERMER VE MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ.

ERCAN KOSTAK ERNAK PAZARLAMA

EVEREST DOĞAL TAŞ LİMİTED ŞİRKETİ

GÜZELTAŞ LİMİTED ŞİRKETİ

HALİL ÖKSÜZ MADENCİLİK LİMİTED ŞİRKETİ

İBRAHİM UĞUR

MARBLE CİTY MADEN LİMİTED ŞİRKETİ

MEGAMER PROJE MERMER LİMİTED ŞİRKETİ

MEHMET AYGÜN LİMİTED ŞİRKETİ

ÖZGÖL LTD.ŞTİ.

PİANO TİLE MERMER LİMİTED ŞİRKETİ

SAFARİ MERMER LİMİTED ŞİRKETİ

SÜLEYMAN DEMİREL HACI AHMET DEMİREL OĞULLARI

Bu haber 1570 defa okunmuştur.