LİSE ÖĞRENCİSİ ÜRETTİ: Çeşme suyundan dezenfektan...

LİSE ÖĞRENCİSİ ÜRETTİ: Çeşme suyundan dezenfektan geliştirdi

13 Mayıs 2020 - 14:25 - Güncelleme: 13 Mayıs 2020 - 14:33

-İnsanların dezenfektan temininde yaşadığı zorluğunu ortadan kaldırmak için çeşme suyunu dezenfektana çeviren bir cihaz yaptı.

AYRINTILAR: Teknoloji ve İnsan Koleji (Tink) öğrencisi Fahir Aruoba, çeşme suyunu dezenfektana dönüştüren cihaz geliştirdi.

Koronavirüs sürecinde ‘Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz’ için diyerek eğitimlerini tüm Türkiye’ye ücretsiz olarak açan Tink, öğrencilerinin geliştirdikleri projelerle de süreçte büyük rol oynuyor. Son olarak Tink Koleji 10. Sınıf öğrencisi Fahir Aruoba, insanların dezenfektan temininde yaşadığı zorluğunu ortadan kaldırmak için çeşme suyunu dezenfektana çeviren bir cihaz yaptı.

5 dakikada hazır

Çeşme suyu ve tuz eklenerek çalıştırılan cihaz, 5 dakika içerisinde dezenfektanı üreterek kullanıma hazır hale getiriyor. Cihaz ile üretilen dezenfektanın insan sağlığına hiçbir zararının olmaması yanında sebze ve meyveler de güvenle temizlenebiliyor. Ayrıca cihaz ile üretilen dezenfektan güçlü bir leke sökücü olarak da kullanılabiliyor.

Ucuz ve zararsız

Projesi hakkında bilgi veren Aruoba, “Tüm dünya ve ülkemiz Covid19 ile büyük sorunlar yaşıyor. Ben de ülkem ve halkım için bu ürünü geliştirdim. Ucuz, zararsız, kolay kullanılan, güçlü bir cihaz. Yazılımı ile milli bir çalışma."

 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Shell Türkiye'den, daha iyi bir gelecek için ilk
Shell Türkiye'den, daha iyi bir gelecek için ilk "Shell Türkiye...
JESDER: Aydınlıları Jeotermal Kaynaklarımız ile ısıtmaya hazırız
JESDER: Aydınlıları Jeotermal Kaynaklarımız ile ısıtmaya...