Reklam

GENSED Başkanı Demirdağ: Mini YEKA yarışmaları mega talep ve mini fiyatlar ile sonuçlandı

GENSED Başkanı Demirdağ: Mini YEKA yarışmaları mega talep ve mini fiyatlar ile sonuçlandı
29 Mayıs 2021 - 09:32
- GENSED Başkanı Halil Demirdağ “Mini YEKA” olarak da adlandırılan YEKA GES-3 yarışmasına yatırımcıların “Mega düzeyde” ilgi gösterirken yarışmalarda “Mini fiyatlar” gerçekleştiğine dikkat çekerek, bunun Türkiye enerji piyasası için dönüm noktası olduğuna vurgu yaptı.


AYRINTILAR!


T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) modeli kapsamında geliştirilen YEKA GES-3 yarışmaları dün tamamlandı ve 31 şirket, 36 ayrı şehirdeki, 74 güneş enerjisi projesi için 1.000 MW kapasite hakkı sağladı.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı Halil Demirdağ yaptığı yazılı açıklama ile “Mini YEKA” olarak da adlandırılan yarışmalara yatırımcıların “Mega düzeyde” ilgi gösterirken yarışmalarda “Mini fiyatlar” gerçekleştiğine dikkat çekti.

Halil Demirdağ açıklamasında yarışmalarda kazanan tekliflerin kilovat-saat başına 18,2 kuruş ile 32 kuruş arasında değiştiği, ağırlıklı ortalamanın ise 21,5 kuruş/kilovat-saat olarak gerçekleştiğini, oluşan rekor düzeydeki bu düşük fiyatların ise Türkiye enerji piyasası için çok önemli bir dönüm noktası olduğuna vurgu yaptı.

Yarışmanın kazananları arasında büyük holdingler, sanayi kuruluşları ile enerji sektörünün önde gelen yetkin firmaları olduğuna da dikkat çeken GENSED Başkanı Demirdağ yarışmalardaki bu nitelikli yatırımcı çeşitliliğinin hem projelerin hayata geçeceğinin garantisi hem de yarışmalarda gerçekçi rakamlar teklif edildiğinin göstergesi olduğunu belirtirken, teklif edilen fiyatların aynı zamanda enerji yatırımcılarının Türkiye’ye ve güneş enerjisi sektörüne ne kadar güvendiğini gösterdiğinin de altını çizdi.

Yarışma sonrası tek temennilerinin kazanan yarışmacıların hiç zaman kaybetmeden elde ettikleri kapasiteleri yatırıma çevirmeleri olduğunu da dile getiren Halil Demirdağ, devreye girmeyen her 1.000 MW GES kapasitesinin Türkiye’nin her yıl yurt dışına 110 milyon ABD Doları göndermesi anlamına geldiğini bu yüzden kısıtlı olan yeşil ve yenilenebilir bağlantı kapasitelerini uzun yıllar bloke olmaması gerektiğini vurguladı.

“Yeni YEKA yarışması sektörümüz için çok büyük müjde oldu”

GENSED Başkanı Halil Demirdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in geçtiğimiz hafta 2021 yılında yine 1.000 MW kapasite hakkı için bir YEKA GES yarışması daha yapılacağı açıklamasını da güneş enerjisi sektörü için çok büyük bir müjde olduğunu dile getirdi.

2021 yılında güneş enerjisi sektörüne YEKA yarışmaları ile 2.000 MW’lık yeni kapasite hakkı sağlanacak olmasının, Türkiye güneş enerjisi sektörünün, yerli sanayisi ile birlikte sürdürülebilir büyümesine çok önemli katkı sağlayacağını ifade eden Demirdağ, sektör olarak her yıl 1.000 MW’lık YEKA yarışması yapılmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.


GENSED (Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği):

Güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda sektörün değer zincirinde faaliyet gösteren paydaşların sesi olarak 24 Aralık 2009 tarihinde 43 üye ile kurulan Güneş Enerji Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Türkiye’deki büyük sektörel örgütlenmedir. 160’ı aşkın kurumsal ve bireysel üyeye sahip olan dernekte faaliyetler çalışma komisyonlarında yürütülmekte ve periyodik olarak üyeler ile paylaşılmaktadır. Bununla birlikte dernek tüm sektör paydaşlarını güncel gelişmeler hakkında bilgilendiren etkinlikler düzenlemektedir. GENSED Avrupa Fotovoltaik Birliği (Solar Power Europe) üyesidir.

ENERJİ ekonomisi
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum