Enerji - su - malzeme - atıklar ile ekolojik Stadyum olacak!

Enerji - su - malzeme - atıklar ile ekolojik Stadyum olacak!

23 Şubat 2020 - 15:03 - Güncelleme: 24 Şubat 2020 - 00:38

-Enerji, su, malzeme, atık, ekoloji ve ulaştırma ile ilgili taahhütleri içeren sürdürülebilir tasarım ilkelerini uygularken, en az 50 yıl ve üzeri bir operasyon ömrü hedefleyen, yapımında sağlam ve dayanıklı yüzeyler, malzemeler ve bileşenler tercih edilen yapının, sporun motive edici, birleştirici gücüyle, hem etkinlik hem de etkinlik dışı yoğun olarak kullanılmasıyla Dakar’ın ve Senegallilerin bir parçası olması öngörülmektedir.

Enerji Ekonomisi - Dakar yakınlarındaki yeni Diamnadio kasabasında inşa edilecek 50.000 kişilik Senegal Stadyumu – Stade du Senegal’in temel atma töreni, Devlet Başkanı Macky Sall, hükümet üyeleri, FIFA genel sekreteri ve spor dünyasından isimlerin katılımıyla gerçekleşti.


2022 yılında Afrika'da ilk kez planlanan Gençlik Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak Senegal’in başkenti Dakar’daki törende, Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarladığı stadyum projesinin gösterildiği dev ekranlar önünde müziğe eşlik eden neşe dolu bir kalabalık, Stade du Senegal’in inşaatının başlangıcına tanıklık etti.


Stade du Senegal’in ilk harcını, Senegal Devlet Başkanı Macky Sall koydu
"Paha biçilmez Senegal gençliği ve sporu en iyisine layık” diyerek elindeki kürekle açılışı yapan Devlet Başkanı Macky Sall, Senegal'in spor tutkusunun araçlarını sağlamak zorunda olduklarını belirtti. Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, Dakar'ın 2022'de ev sahipliği yapacağı Gençlik Olimpiyat Oyunları vesilesiyle ilk kez açılacak olan bu iddialı projeyle birlikte, Senegal Spor Bakanı ve Futbol Federasyonu'na dört yıl içinde bir Afrika Uluslar Kupası düzenleme çağrısında da bulundu.


Senegal Ulusal Olimpiyat Komitesi Başkanı: “Geleceğin spor tapınağı olacak”
Diamniadio'nun entegre ve çok işlevli bir şehir olmasına yönelik çağdaş bir kamu altyapısının ilk adımlarından olan stadyum için Senegal Ulusal Olimpiyat Komitesi Başkanı Mamadou Diagna Ndiaye "Geleceğin spor tapınağı olacak bu yapı, Diamnadio şehrini Afrika ve dünya ölçeğinde referans noktası haline getirmeye katkıda bulunacak" dedi. Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından tasarlanan Dakar Arena'ya birkaç yüz metre mesafedeki Olimpiyat Stadyumu ve kompleksin inşaatını ise Türk şirketi Summa üstlendi.


Senegal futbolunu onurlandıran “son nesil bir mücevher” olarak tanımlanan stadyumun, 238 milyon avroya mal olması planlanıyor. Master planın bir parçası olan ‘Stade du Senegal’ projesi, stadyum alanı ile kentsel doku arasında görsel ve sosyal bağlamda kenstsel ilişki kurmayı hedefliyor. Stadyum, maç sırasında seyirci konforu sağlamanın yanı sıra taraftar dostu bir yaklaşımla, izleyicilerin stadyuma girmeden önce de birada vakit geçirebileceği, çevresiyle birlikte sporun dinamizmini yansıtan bir ‘fan bölgesi’ olarak tasarlandı. Proje, ekleri ve çevresi, kullanma deneyimi, erişim, tesis kalitesi, sürekli bakımı gibi sorunların incelikle çözüldüğü bir kompleks olarak ele alınıyor.


Projede ek saha ve tesisler, sporcuların antrenman yapması, atletizm sporları ve diğer saha etkinlikleri için yedek alanlar olarak planlanıyor. Stadyum tasarımında, ana stüktürü bir zarf şeklinde saran yumuşak kavisli eğrisel form, çok katmanlı metal panellerle örülü dış cepheyi biçimlendiriyor. Uzaktan da algınan bu ikonik yapı, gün içinde ışıltılı bir heykel olarak dikkati çekerken, geceleri ie stadyumdan yayılan renkli ışık hüzmeleri ve yüzeye uygulanan ışık oyunlarıyla dinamik bir görsellik kazanacak.


Afrika’da ve sporda Tabanlıoğlu Mimarlık imzası

Afrika’nın uluslararası ilişkilerinde onur kaynağı olan Ekvator Ginesi, Libya ve yine Senegal’de Kongre Merkezleri projelerine imza atan Tabanlıoğlu Mimarlık’ın spor yapıları tecrübesi, 2009’dan bu yana faaliyette olan Astana Arena gibi inşa edilmiş olanların yanısıra geçen yıl gerçekleşen yarışmada kazandığı Kosova Stadyumu ve uluslararası yarışmada 11 finalistten biri olan Yeni Ulusal Japonya Stadyumu projelerini de kapsıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AĞRI’DA: Jeotermal ihale
AĞRI’DA: Jeotermal ihale
Mitsubishi Electric: Manisa fabrikasının...
Mitsubishi Electric: Manisa fabrikasının...