Tozlu.com TR

Enerji İşverenleri Önemli: Konu 'Ticari Krediler'

Enerji İşverenleri Önemli: Konu 'Ticari Krediler'
01 Mart 2021 - 10:02
War Thunder [CPP] Many geos

Enerji İşverenleri, Merkez Bankası 'Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2020/4)’de Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tebliğ (Sayı: 2021/13)'i yayınladı. Ayrıntılar.
 

Ticari krediler erken kapatılabilecek

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası)'nın yeni yayınladığı tebliğe göre ticari müşterilerden alınabilecek ücretler 1,10 olarak belirlendi. Ayrıca, 1 Mart 20201 tarihi itibariyle kullanılan ticari krediler erken kapatabilecek. 

İşte yeni yayınlanan tebliğ!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası

'BANKALARCA TİCARİ MÜŞTERİLERDEN ALINABİLECEK ÜCRETLERE
 İLİŞKİN USUL VE ESASLAR HAKKINDA TEBLİĞ (SAYI: 2020/4)’DE
DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ
(SAYI: 2021/3)

MADDE 1 – 10/2/2020 tarihli ve 31035 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2020/4)’in 9 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “birini” ibaresi “1,10’unu” olarak değiştirilmiştir.
MADDE 2 – Aynı Tebliğin 11 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“(4) 1/3/2021 tarihinden itibaren kullandırılan kredilerde ticari müşterinin kredinin tamamı için erken ödeme talebinde bulunması halinde banka bu talebi kabul etmek zorundadır. Bu müşteriden Türk lirası krediler için gerekli faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirimler yapılarak hesaplanan ve müşteri tarafından bankaya erken ödenen tutarın, kalan vadesi yirmi dört ayı aşmayan kredilerde yüzde ikisine, kalan vadesi yirmi dört ayı aşan kredilerde ise yüzde ikinin üzerine kalan vadenin yirmi dört ayı aşan kısmındaki her bir yıl için yüzde bir eklenerek hesaplanan tutara kadar erken ödeme ücreti alınabilir. Söz konusu hesaplamada kalan vadenin yirmi dört ayı aşan kısmındaki süreler yıla tamamlanır. Döviz cinsi veya dövize endeksli kredilerde ise Türk lirası krediler için uygulanacak azami ücretin bir puan artırımlı hali uygulanabilir.”'

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum