Doğal gaz kesintilerinin yüzde 32’si izinsiz kazılardan...

Doğal gaz kesintilerinin yüzde 32'si izinsiz kazılardan kaynaklanıyor!

27 Kasım 2019 - 11:34 - Güncelleme: 27 Kasım 2019 - 11:48

'Doğal gaz kesintilerinin yüzde 32'si izinsiz kazılardan kaynaklanıyor'. Bu açıklamayı Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı (ETKB) Fatih Dönmez, Anakara'da düzenlenen 'Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Toğlantısı'nda yaptı. 

Nedeni izinsiz kazılar

Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR)'in konuyla ilgili bilgi paylaşımı: T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez: 'Doğal gaz sektöründe zaman zaman yaşanan kesintilerin yüzde 32 gibi çok yüksek bir oranla en önemli sebebi ne yazık ki doğal gaz hattı bulunan yerlerde yapılan izinsiz kazılar.'

ENERJİ BAKANI DÖNMEZ'İN KONUŞMASINDAN BAŞLIKLAR:

-Konutlarda doğal gaz kullanımında ortam sıcaklığını sadece 1 derece düşürmek %7 tasarruf sağlıyor. Bunu tüm haneler uyguladığında ülke ekonomisine 1 milyar TL katkı sağlanmış olur.

-Doğal gazın en önemli katkılarından biri, daha yaşanabilir şehirler sağlaması. 2018 yılında kömür yerine doğal gaz kullanan konutlar sayesinde sadece bir yılda 29 milyon ton daha az karbon salımı gerçekleşti.

-Doğal gaz dağıtım şirketlerimizin yatırımlarıyla Dünyanın etrafını 3,5 kez dolaşacak uzunlukta bir şebekeye sahibiz. Doğal gaz dağıtım şirketlerimize özverili çalışmalarından dolayı milletim adına teşekkür ediyorum.

Enerji Ekonomisi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AĞRI’DA: Jeotermal ihale
AĞRI’DA: Jeotermal ihale
Mitsubishi Electric: Manisa fabrikasının...
Mitsubishi Electric: Manisa fabrikasının...