Bosch Türkiye’den gençlere destek!

Bosch Türkiye’den gençlere destek!

18 Mart 2020 - 11:29

Enerji Ekonomisi - Bu yıl dünyada 29’uncusu düzenlenen liselerarası robot yarışması FIRST® Robotics Competition, lise öğrencilerinden oluşan takımlara, sıkı kurallar, sınırlı zaman ve kaynaklar altında endüstriyel boyutta robotlar inşa etmeleri ve kendileri gibi düşünen rakiplere karşı kıyasıya mücadele etmeleri için fırsat sunuyor. Gençlerin “Sahip olunabilecek en zor eğlence” olarak tanımladığı yarışma, sporun heyecanını bilim ve teknolojiyle birleştiriyor.

 

Gençlere şaşırtıcı ve ilham verici deneyimler yaşama imkânı veren FIRST® Robotics Competition’ın Türkiye finali, 6-8 Mart ve 9-11 Mart tarihleri arasında art arda düzenlenen iki turnuvayla yapıldı. Türkiye’nin ev sahipliğinde, Hırvatistan, İngiltere, İsviçre, Kazakistan, Libya, Polonya ve Ukrayna’dan gelen 11 takımla birlikte toplam 91 lise takımının yarıştığı organizasyonda, lise öğrencileri tasarladıkları robotlarla yarışırken gelecek için de umut verdi. Turnuvaların kazananları, Amerika Birleşik Devletleri’nin Houston kentinde düzenlenecek Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazandı.

Bosch’tan liseli gençlere destek

Bosch Türkiye, 2020 sezonunda öğrencilerin STARWARS Force for Change ‘Infinite Recharge’ temasına uygun robotlarıyla yarıştıkları etkinliğe desteğini bu yıl da sürdürdü. Bosphorus Regional’da Bosch Türkiye’nin desteğiyle yarışan Özel Amerikan Robert Lisesi-ARC Regional Chairman’s Award, Sneaky Snakes Robotik Takımı ise Regional Winners, Autonomous Award ve Woodie Flowers Finalist Award (Vatan Aksoy Tezer) kazandı.

Istanbul Regional’da ise Bahçeşehir Koleji İzmir 50. Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi – 4th Dimension, FIRST Dean’s List Finalis Award (Zeynep Naz Avcı) ile Gracious Proffesionalism Award’a layık görüldü. Etiler Anadolu Lisesi – Jetson’s Robotics ise Quality Award ile ödüllendirildi.

Kırımlı Fazilet Olcay Anadolu Lisesi – INTECHNE de yurt dışında gerçekleştirilen Festival de Robotique a Sheerbrooke Regional’da Highest Rookie Seed ve Rookie All Star Award almaya hak kazandı.

Bosch Türkiye’nin desteklediği diğer okullar ve takımlar şöyle: Antalya Bahçeşehir Anadolu Lisesi, Antalya Lara Bahçeşehir Anadolu Lisesi, Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yaşar Acar Fen Lisesi, Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Eskişehir Gelişim Fen Lisesi, Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yakacık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi…

Bosch’un dört yıldır sürdürdüğü bu desteğe ek olarak Bosch Elektrikli El Aletleri de FIRST® Robotics Competition’ın Türkiye etkinliklerinde Machine Shop sponsoru olarak yer aldı. Machine Shop alanında, katılımcı öğrenciler Bosch Elektrikli El Aletleri’ni kullanarak robotlarında iyileştirmeler yaparken, herhangi bir arıza ya da bozulma durumunda tamir için destek aldılar.

Bosch, gençlere ilham veriyor

Sanayi 4.0 dönüşümüyle birlikte nitelikli iş gücüne olan ihtiyaç da giderek artıyor. Sanayi 4.0 dönüşümünün ortaya çıkardığı yeni iş alanlarına nitelikli, eğitim ve bilgi düzeyi yüksek bir işgücü yaratmak sanayinin geleceği adına büyük önem taşıyor. Bosch Türkiye de buradan hareketle gelecekte ihtiyaç duyulacak insan kaynağının gelişimi için misyon üstleniyor, bilgi ve tecrübesiyle gençlere gelecek vizyonlarını oluşturma yolunda destek veriyor.

 
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YAYINLANDI: Konu 'Elektrik Tarifeleri'
YAYINLANDI: Konu 'Elektrik Tarifeleri'
Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli trenin...
Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli trenin...