Bosch Bina Teknolojileri: Verileri Intelligent Insights ile görünür...

Bosch Bina Teknolojileri: Verileri Intelligent Insights ile görünür...
24 Eylül 2020 - 09:59

Enerji Ekonomisi - Bosch Intelligent Insights, akıllı kameralardan elde edilen video verilerinin yakalanmasını ve yorumlanmasını sağlayan, verilerin görselleştirilmesi ve raporlanmasına kadar her unsuru sahneden ekrana tek bir genel bakışta bir araya getiren yeni bir yazılım aracıdır.

Güvenliği ve iş kararlarını iyileştirmek için verileri kullanmak, pazar için giderek daha önemli hale geliyor. Bosch, müşterilerin verileri yeni biçimlerde kullanmasına olanak tanıyan, uygun fiyatlı yazılım çözümü ‘Intelligent Insights’ı piyasaya sundu. Bu yazılım aracı, sahneden ekrana veri yolculuğunu tamamlayabiliyor ve kullanıcıların çeşitli durumların bağlamını hızlı bir şekilde anlamalarına yardımcı olarak bilinçli kararlar vermelerini sağlayabiliyor. Örneğin, bir alanda bulunmasına izin verilen maksimum kişi sayısına ulaşıldığında, Intelligent Insights kullanıcıları anında bilgilendirebiliyor. Intelligent Insights, durumsal farkındalığı daha da artırmak için bağımsız olarak kullanılabiliyor veya diğer sistemlerle sorunsuz bir şekilde entegre edilebiliyor.

Sahneden ekrana

Intelligent Insights, video görüntülerini yorumlamak için Bosch kameralarının dahili zekasını (Video Analytics) kullanır ve hareketli nesneler, kişi sayımı ve kalabalık algılama gibi durumlardan kamera meta verilerini yakalar. Yazılım aracı daha sonra, kullanıcıların basit bir genel bakış ekranından tam bir sahneyi görselleştirip değerlendirmesine olanak tanıyan bir dizi önceden tanımlanmış widget kullanarak bu bilgileri toplar, birleştirir ve görüntüler. Buna dayanarak, kullanıcılar hem daha hızlı hem de daha verimli tepki vererek daha bilinçli kararlar alabilir ve genel güvenliği artırabilir.

Kullanılabilir veriler iki şekilde sunulur

Kullanılabilir veriler iki şekilde görselleştirilebilir: Widget ve rapor olarak. Tüm widget öğeleri, kullanıcıların herhangi bir zamanda yalnızca ihtiyaç duydukları araçları seçmelerine ve görüntülemelerine olanak tanıyan basit, okunması kolay bir gösterge panosunda görüntülenir. Rapor, daha ayrıntılı bir analiz sonrası işlev görerek, kullanıcıların gelecekte eylemleri ayarlamasına ve değiştirmesine yardımcı olur.

Bir dizi yetenek

Intelligent Insights, tümü belirli güvenlik ve emniyet gereksinimlerine katkıda bulunan bir dizi widget ile sunulur.

Boş alan tespiti ve takibi, kalabalık algılama özelliği, kalabalıkları doğru bir şekilde izleme, algılama; bireyleri ve nesneleri sayma yeteneği sunar. Kullanıcı, belirli bir süre içinde o alanda bulunmasına izin verilen maksimum kişi sayısını belirleyerek alanın istediği doluluk oranını belirleyebilir. Özellikle boş alan tespiti ve takibi, eşiğe ulaşıldığında harici bir çıkış cihazını etkinleştirip tetikleyebildikleri için giderek daha uygulanabilir hale geliyor. Bu basit bir uyarı, girişteki monitörde ziyaretçilere girmelerine izin verilip verilmediğini bildirmek için görüntülenen bir mesaj veya genel bir duyuru olabilir. Bu, COVID-19 gibi virüslerin çok sayıda insanın bulunduğu yerlerde hızlı yayılması gibi halk sağlığı sorunları düşünüldüğünde çok yararlıdır.