BOSCH: 150.000 fazla şarj istasyonunda birbirine erişim...

BOSCH: 150.000 fazla şarj istasyonunda birbirine erişim...
03 Temmuz 2020 - 10:06

-Bosch Grubu, sürücülere Avrupa çapındaki en büyük şarj istasyonu ağlarından birine erişim verecek bir şarj servisi geliştirdi.

AYRINTILAR

Enerji Ekonomisi (Stuttgart - Almanya) Elektrikli araç sürücülerinin en çok arzuladığı şey zahmetsiz şarj. Sürücüler; hemen boş bir şarj istasyonu bulmak, parola ve izinle uğraşmadan erişim sağlamak ve şarj süresini verimli geçirmek istiyorlar. Ancak mevcut durum bundan epey farklı. Elektrikli araç sürücülerinin akıllı telefonlarında ortalama altı adet şarj uygulaması bulunuyor ve sürücüler beşten fazla şarj kartıyla uğraşmak zorunda kalıyorlar. (Kaynak: UScale, NewMotion). Şarj istasyonlarındaki fiyatlar da büyük değişiklik gösterebiliyor. Elektrikli araç kullanıcıları, nasıl belirlendiği açık olmayan elektrik fiyatları ve birbirinden karmaşık çeşitli ödeme yöntemlerinden bıkmış durumda.

Bosch, şarj istasyonu konusundaki karışıklığı çözmek için kolları sıvadı. Şirket, sürücülere Avrupa çapındaki en büyük şarj istasyonu ağlarından birine erişim verecek bir şarj servisi geliştiriyor. Kullanıcılar, bu servis sayesinde akıllı telefonlarını kullanarak, 16 Avrupa ülkesinde 150.000’den fazla şarj istasyonunu bulabiliyor. Kaydolmak, aracı şarj etmek ve ödeme yapmak sadece birkaç ‘tık’ sürüyor, fiyatlar ise kullanıcılara açık bir şekilde yansıtılıyor. Bosch Grubu Ağa Bağlı Mobilite Çözümleri Başkanı Elmar Pritsch, “Şarj hizmetlerimizle Avrupa çapındaki en büyük şarj istasyonu ağlarından biri için evrensel bir anahtar geliştiriyoruz. Bunu yaparak da elektrikli mobiliteyi daha ulaşılabilir bir hale getiriyoruz.” dedi. Bosch, şarj istasyonu çözümünü özel ve kurumsal müşterileri için hizmete sunuyor. Lokasyon bazlı hizmetlerle sürücüler, şarj dolum süresini daha verimli kullanabilecek.

Mobil uygulama üzerinden şarj istasyonlarına kolay erişim

Sıkıca örülmüş bir şarj istasyonu ağının varlığı, elektrikli otomobil satın alma kararı için kritik önem taşıyor. Almanya Enerji ve Su Endüstrileri Birliği (BDEW), Almanya’daki kamusal ya da yarı-kamusal şarj istasyonu sayısını Mart 2020 sonu itibarıyla 27.730 olarak açıkladı. Bu sayı yüksek olsa da 200’den fazla servis sağlayıcısının sunduğu farklı tip şarj istasyonu erişim kartları, sadece bazı şarj istasyonlarında geçerli oluyor. Aynı zamanda, pek çok farklı fiyat sistemi, fiş tipi ve anlaşma şartları mevcut.

Bosch’un Avrupa çapındaki şarj istasyonu ağı ise şu anda tek bir uygulama platformundan erişilebilen 150.000’den fazla şarj noktası içeriyor. Şirket, operatörler ile kontratlar imzalayarak ve dolaşım teknikleriyle şarj istasyonlarını birleştirerek bu ağı kurdu. Sonuç olarak, Almanya’da bulunan 27.500’den fazla şarj istasyonu bu ağın parçası oldu. Elektrikli araç sürücüleri Bosch’un ‘Charge My EV’ uygulamasını ya da ‘Clever Laden’ gibi ortak hizmet sağlayıcıları kullanarak, gerek kendi semtlerinde gerek seyahatleri sırasında boş şarj istasyonları bulabiliyor. Sürekli büyüyen Bosch şarj istasyonu ağının, 2020 sonuna kadar Avrupa genelinde 200.000 şarj istasyonuna ulaşması bekleniyor.

Daha zahmetsiz şarj imkanı

Mayıs ayında, sadece Almanya’da 288 farklı elektrikli araç şarj tarifesi mevcuttu (Kaynak: EuPD Research, May 2020). Bu karışıklığın üzerine, hizmet şirketleri de sabit fiyattan kilowatt/saat hesabına geçince büyük bir fiyatlandırma karışıklığı meydana çıktı. Bosch, sürücüleri bu tarifeleri kıyaslama zorluğundan kurtararak; onlara ödeyecekleri bedeli ve şartnameleri açıkça gösteren bir şarj istasyonu fiyatlandırma sistemi sunuyor. Böylece final bedelde ortaya çıkan kötü sürprizler artık tarihe karışıyor. Şirket, aynı zamanda şarj istasyonlarında kullanılan erişim kartlarının fazlalığı sebebiyle oluşan karışıklığa da bir son vermek istiyor. Elektrikli araç sürücülerinin neredeyse yarısı (%45), şarj istasyonlarına erişim sağlamak için iki ya da dört adet farklı kart kullanıyor. Elektrikli araç sürücülerinin yüzde 15’i ise beş veya daha fazla farklı karta sahip (Kaynak: NewMotion).

 

Bu haber 1581 defa okunmuştur.