Ansaldo Energia: Santralleri, makineleri ve endüstriyel tedarik...

Ansaldo Energia: Santralleri, makineleri ve endüstriyel tedarik zincirlerini güvene almak için...

16 Mart 2020 - 11:53

Enerji Ekonomisi - Dijital dönüşüm geçiren Ansaldo Energia, santralleri, makineleri ve endüstriyel tedarik zincirlerini güvene almak için stratejik ortak olarak Kaspersky’i tercih etti. Ansaldo Energia, operasyonel teknoloji ağlarını ICS tehditlerine karşı korumak için Kaspersky Industrial CyberSecurity çözümünü kullanmaya başladı.

 

Enerji sektöründe faaliyet gösteren Ansaldo Energia, sahip olduğu teknolojileri modern dijitalleşme, karbonsuzlaştırma ve yerinden yönetim süreçlerini destekleyecek şekilde geliştirmek için çalışıyor. 2.500’ü İtalya’da olmak üzere toplam 4.000’den fazla çalışana sahip olan şirket, enerji üretimi sektöründe öne gelen uluslararası isimlerden biri. Kaspersky 2013’ten bu yana BT güvenliği alanında Ansaldo Energia’nın iş ortağı olarak şirketin uç nokta cihazlarını Kaspersky EDR (Uç Nokta Tespiti ve Müdahalesi) gibi etkin bileşenler ve yenilikçi teknolojilerle koruyor. Kaspersky EDR, şirketin 5.000’den fazla dağıtım ve merkezi düğümünde kullanılıyor.

Ansaldo Energia birkaç yıl önce başlattığı önemli dijital dönüşüm sürecinde akıllı cihazlara ve bağlantılı üretim tesislerine geçti. Bu da veri ve ekipman güvenliğini şirketin stratejik önceliklerinden biri haline getirdi. Şirket ayrıca yakın gelecekte tahmine dayalı bakım gibi yenilikçi süreçlere de geçmeyi planlıyor. Nesnelerin İnterneti teknolojileri ve tedarik zinciriyle daha yakın bağlantılı iş modelleri ile BT ve OT ortamları birleşmeye başladı. Bu durum, bilgi güvenliğini daha karmaşık bir soruna dönüştürüyor. Endüstriyel Ar-Ge tesisleri için geliştirilen ve üç yıl boyunca kullanılması planlanan Siber OT Uygulama Alanı ile bu yaklaşıma bir çözüm getirilmesi hedefleniyor. İtalya Ekonomik Gelişme Bakanlığı adına hareket eden Akıllı Fabrikalar Ulusal Teknoloji Birliği bu çalışma için ilk olarak Ansaldo Energia’nın Lighthouse Plant projesini seçti.

Ansaldo Energia, karşılaşılan sorunları Kaspersky ile birlikte çözmeye karar verdi. Her iki şirket de kendinden güvenli ekipmanlar ve tesisler tasarlama alanındaki uzmanlıklarından yararlanarak güvenli bir model geliştirdi. Kaspersky’nin ortaya koyduğu siber bağışıklık kavramı, birbirine teknolojiyle bağlı her şeyin korunduğu bir ekosistem geliştirmek üzerine kurulu.

 

Ansaldo Energia da buradan hareketle, OT/ICS güvenlik çözümü olarak Kaspersky Industrial CyberSecurity ürününü kullanmaya karar verdi. 2019 yılının sonunda Ansaldo Energia, OT ağlarında KICS for Networks ve KICS for Nodes çözümlerine yer vermeye başladı. Bu ürünler SCADA, DCS, PLC, MES, mühendislik iş istasyonları ve ağ bağlantıları gibi çeşitli endüstriyel altyapı düzeylerini korumak için özel olarak tasarlandı. Bu çözümü farklı kılan özelliklerden biri, endüstriyel şirketler ve kritik altyapıların güvenliğini sağlamak için bütünsel bir yaklaşım sergilemesi. Çok yönlü ve esnek ayarlar sayesinde bu çözümü ihtiyaca göre yapılandırmak ve ICS ortamlarının belirli gereksinimlerine uygun hale getirmek mümkün. Bu yaklaşım yalnızca endüstriyel uç noktaları korumakla kalmıyor, aynı zamanda pasif izleme teknolojilerini kullanarak anormallikleri ve olası sızıntıları tespit ediyor.

Ansaldo Energia Baş Dijitalleşme Yöneticisi Luca Manuelli, “Kaspersky’i stratejik güvenlik ortağımız olarak seçmemizin nedeni yalnızca endüstriyel sistemlerimizi ve ağlarımızı koruma konusunda sahip olduğu uzmanlık değil, ayrıca ekosistemimizde faaliyet gösteren diğerleri için birlikte değerli bir çözüm üretebilme imkanını elde etmekti.” dedi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EPDK Kurul Kararı: Dengeleme...
EPDK Kurul Kararı: Dengeleme...
Tüpraş destek verdi!
Tüpraş destek verdi!