Akaryakıt şirketleri ’Tüpraş Akaryakıt Dağıtım...

Akaryakıt şirketleri 'Tüpraş Akaryakıt Dağıtım Kuruluşları Toplantısında' bir araya geldi!

Haberle ilgili toplu foto, haberin sonundadır...

21 Kasım 2019 - 10:52 - Güncelleme: 21 Kasım 2019 - 11:24

-Akaryakıt Dağıtımcıları, Tüpraş Akaryakıt Dağıtım Kuruluşları Toplantısında Bir Araya Geldi.  

AYRINTILAR

Enerji Ekonomisi - Bu yıl 16’ncısı düzenlenen Tüpraş Akaryakıt Dağıtım Kuruluşları İletişim Toplantısı, “Enerjimiz, Sinerjimiz” sloganıyla Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirildi. Tüpraş yöneticileri ve çalışanlarının sektör temsilcileriyle bir araya geldiği etkinliğe yaklaşık 200 davetli katıldı.

Sektör buluştu

8 Kasım’da Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleşen Akaryakıt Dağıtım Kuruluşları 16’ıncı İletişim Toplantısı’nda Tüpraş yöneticileri ve çalışanları, sektör temsilcileriyle bir araya geldi. 

Etkinlikte, sektöre yönelik değerlendirmeler paylaşıldı. Satış & Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Özgür Kahramanzade, Satış & Pazarlama Direktörü Şerif Çağrı Kayı, Fiyatlandırma, LPG Satış ve Risk Yönetimi Müdürü Ali Serdar Bayram ile Lojistik ve Optimizasyon Müdürü Şebnem Kerman sunumlarını yaptılar. 

Dünyada ve Türkiye’de akaryakıt

Satış & Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Kahramanzade, dünyada ve Türkiye’de akaryakıt sektöründe yükselen mega trendleri katılımcılarla paylaştı. 2040 öngörülerine göre; sektörü etkileyen ana büyüme alanlarının karayolu yük taşımacılığı, hava-deniz ulaşımı ve petrokimya olacağını belirten Kahramanzade, “Buna paralel; motorin, jet yakıtı, nafta ve LPG/etan talebi de artacak.Öte yandan yapılan araştırmalar, yine 2040 yılına kadar küresel enerjiye olan talebin yüzde 25’ten fazla artacağına dikkat çekiyor. Dünyada üretim artarken, bölgesel ve küresel çapta yaşanan sıkıntılara rağmen, dünyanın önde gelen ekonomileri arasında yer alan ülkemizde de enerji tüketimi artış göstermeye devam ediyor. Ve bizler biliyoruz ki, enerjiye olan talebin gerek ülkemizde gerekse dünyada artıyor olması, istihdam ve küresel büyümenin de yukarı yönlü ivmelenmesi bakımından ayrıca önem taşıyor. Türkiye’nin en büyük sanayi şirketi olarak, tüm yatırımlarımızı bu bilinçle ve içinde bulunduğumuz topluma duyduğumuz sorumlulukla gerçekleştiriyoruz” dedi.

Tüpraş’ın yatırımları

Tüpraş’ın yatırımları hakkında da bilgi veren Kahramanzade şunları söyledi: “Son 13 yılda gerçekleştirdiğimiz sürdürülebilir yatırım tutarı 6,5 milyar dolara ulaşmış durumda. Katma değerli yatırımlarımızla, Avrupa’nın en büyük 7. Rafinerisi ve kompleksitesi en yüksek rafinaj şirketlerinden biri haline gelmenin gururunu yaşıyoruz. Bunlar arasında, ülkemizin tek seferde tek merkezde gerçekleştirdiği en büyük sanayi yatırımlarından biri olan 3,2 milyar dolar değerindeki “İzmit Rafinerisi Fuel Oil Dönüşüm Tesisi” yatırımımız son derece kıymetli. Bu tesisin devreye girmesiyle Tüpraş’ın dönüşüm kapasite ortalaması yükselirken İzmit Rafinerimiz de dünyanın en yüksek dönüşüm oranına sahip rafinerileri arasına girdi.”

Koç Topluluğu

Konuşmasında Tüpraş’ın Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarına da değinen Kahramanzade, sanat ve eğitim alanında gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerini aktardı ve şunları ekledi: “Ulaştığımız tüm operasyonel ve finansal başarıların temelinde ise hiçbir zaman ödün vermediğimiz ve daima en büyük önceliğimiz olan; Koç Topluluğu’nun kurucusu merhum Vehbi Koç’un “En önemli sermayemiz, insan kaynağımızdır” ilkesi yatıyor. Tüm yatırımlarımızı bu anlayışla hayata geçirirken değişmeyen temel ilkemiz daima iş güvenliği ve teknik emniyet oldu ve olmaya devam ediyor. Dört rafinerimizdeki ekiplerimizle birlikte, yaklaşık 100 kişilik bir satış pazarlama ekibiyle sizlere en iyi hizmeti verebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.”

En büyük akaryakıt tedarikçisi

Ardından söz alan Satış & Pazarlama Direktörü Şerif Çağrı Kayı, Tüpraş’ın güçlü ve yaygın satış ve dağıtım ağı, dinamik lojistik filosu, operasyonel mükemmeliyet ve müşteri memnuniyetini öne koyan yaklaşımı hakkında bilgi verdi. Kayı, Tüpraş hizmetlerinin işleyiş sürecini şu sözlerle belirtti: “Ülkemizin en büyük akaryakıt tedarikçisi olarak üstlendiğimiz sorumluluğun bilincindeyiz. Tüpraş olarak en büyük önceliklerimizden biri, siz değerli müşterilerimizin taleplerini kesintisiz bir şekilde ve en yüksek hizmet kalitesiyle karşılamak. Bunun için müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun çözümler üretmeye, teknolojiyi en etkin şekilde kullanarak altyapı ve hizmetlerimizi sürekli geliştirmeye devam edeceğiz. Bu yıl da, esnek satış ağımızla, gerektiğinde yeni satış kanalları kurarak kesintisiz hizmet anlayışımızı sürdürdük ve sürdüreceğiz.”

Fiyatlandırma

Fiyatlandırma, LPG Satış ve Risk Yönetimi Müdürü Ali Serdar Bayramsektörün belirleyici unsurlarından olan fiyatlandırma, ulusal petrol stoku kapsamında sağlanan kupon hizmeti ve ticari alacak sigortası konularında sunum yaptı. Bayram, fiyatlandırma kısmında Piyasanın daha az etkilenmesi ve nihai tüketicinin akaryakıt ürünlerindeki olası fiyat artışından etkilenmemesi” amacıyla geçen sene yürürlüğe giren “Eşel Mobil ÖTV Sistemi” olarak bilinen yöntem ile akaryakıt fiyatlarının belirlendiğini aktardı. Diğer taraftan, Tüpraş’ın 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle, talep eden Dağıtım Kuruluşlarına kupon hizmeti vermeye başladığını ve sektörün talep ettiği kısa süreli kupon ihtiyaçlarına da hizmet kapasitesi çerçevesinde olumlu dönüş yapıldığını belirtti. Bayram, Ticari Alacak Sigortası aracılığıyla Teminat Mektubu ve/veya DBS (Doğrudan Borçlanma Sistemi) limitlerinin üzerine, Dağıtım Kuruluşlarına ek bir yük getirmeden ilave limit imkânı olabileceğini katılımcılarla paylaştı.

Demir ve deniz yolu

Lojistik ve Optimizasyon Müdürü Şebnem Kerman ise Tüpraş’ın lojistik uygulamaları, optimizasyon altyapısı, yatırımları ve sunduğu hizmetleri katılımcılarla paylaştı. Kerman, Tüpraş’ın, ürünlerini yerinde teslim hizmetinin önemine ilişkin şunları vurguladı: “Üstün lojistik gücümüzü oluşturan gemilerimiz ve demiryolu ağımız sayesinde ürünlerimizi, müşterilerimize yerinde teslim ediyoruz. Hatta, talebiniz olması halinde, yine kapasite sınırlarımız dahilinde hem demiryolu, hem denizyolunda farklı bölge ve terminallerde de bu hizmeti sunabilmeyi arzu ediyoruz. Ürünlerimizi en önemli paydaşlarımız olarak gördüğümüz sizler kanalıyla ülkemizin dört bir yanına ulaştırmanın gururunu yaşıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AĞRI’DA: Jeotermal ihale
AĞRI’DA: Jeotermal ihale
Mitsubishi Electric: Manisa fabrikasının...
Mitsubishi Electric: Manisa fabrikasının...