Tozlu.com TR
Nike TR
Woohoobox TR
Aliexpress TR

46 doları da geçti!

46 doları da geçti!
24 Kasım 2020 - 10:57

Ham petrol fiyatları yeni bir rekor kırdı ve petrolün varil fiyatı 46 dolarıda geçti. An itibariyle uluslararası piyasalarda ham petrolün varil fiyatı 46,47 dolar rakamlarından işlem görüyor. 


40 DOLARIN ALTINA DÜŞMÜŞTÜ

Ham petrolün varil fiyatı, kısa bir süre öncesine kadar 40 doların altına kadar gerilemişti. Bu düşüş, ithalatçı ülkeleri sevindirirken başta OPEC (Petrol İhraç eden Ülkeler Teşkilatı) olmak üzere petrol ihraçatcısı ülkeleri zora sokmuştu. Ancak petrol piyasa uzmanlarının 2020 yılı için petrol varil fiyatı tahmini ise 40-50 dolar bandı idi. Petrolün yılın sonuna yaklaşırken 50 dolar rakamlarına ilerlemesi, bu tahminleri kuvvetlendiriyor.  

ALARYAKITA ZAM

Ham petrol fiyatlarının son günlerde rekor kırması, akaryakıt fiyatları için yeni zamları gündeme taşıdı. Petroldeki bu artış, kısa bir süre içerisinde akaryakıt ürünlerine (benzin, motorin, LPGg ve diğer) zam olarak yansıması bekleniyor. Nedeni ise, Türkiye'nin ham petrol ve petrol ürün ihtiyaçlarının tamama yakınının ithalat yoluyla karşılıyor olması. Petrol fiyatlarındaki düşüşte akaryakıt ürünlerine indirim olarak yansıyor. 

EŞEL MOBİL SİSTEMİ

Ham petrol fiyatlarındaki artışla birlikte zamlanan akaryakıt ürünlerindeki fiyat artışı için Eşel Mobil Sisteme (EŞM) kuruldu. Maliye Yönetimi'nin kurduğu sistemle, akaryakıt fiyatlarındaki anormal artışlar, akaryakıt ürünleri üzerinden alınan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) üzerinden karşılanıyor. Bir diğer ifadeyle Eşel Mobil sistemi devreye alındığında gelen zamlar oranınca ÖTV düşürülüyor. Bu şekilde zamlar, sürücülere yansıtılmamış oluyor. Aşırı indirim durumlarında da, ÖTV tutarı eski haline çıkana kadar indirimler pompaya yansıtılmıyor ve ÖTV'ye ekleniyor. Akaryakıt fiyatları normal döneme girince de zam ve indirimler, normal piyasa kurallarına göre pompaya yansıtılıyor. 

Enerji Ekonomisi