1 Ekim'de netleşecek!

1 Ekim'de netleşecek!
15 Eylül 2020 - 12:22

Elektrik ve doğal gaz fiyatları 1 Ekim’de yendien belirlenecek. Mevzuat gereği elektrik fiyatları 3 ay da bir (1 Ocak, 1 Nisan, 1 Temmuz ve 1 Ekim) yendien belirleniyor. Doğal gaz fiyatları ise ayda bir belirleniyor. Elektrik ve doğal gaz maliyetlerindeki girdi artışlarına göre (Ham madde – üretim maliyeti, enflasyon, döviz kuru, iletim – dağıtım vb) elektrik – doğal gaz fiyatlarına ya zam geliyor ya da artış yaşanıyor. Veya, fiyatlarda her hangi bir değişiklik yapılmıyor.

ÜRETİCİ İÇİNDE TÜKETİCİ İÇİN DE ZOR DÖNEM

Türkiye’de (Ve tabi dünyada) ilk kez, hem üreticiler ve hem de tüketiciler zor dönem yaşıyor. Türkiye bazında bakılırsa Pandemi sonrası hem üretim ve hemde tüketim durdu. İnsanların ve tabi işletmelerin gelirleri azaldı veya tamamen durdu. Olaya bir bütün bakmak gerekiyor. Bir tarafta üreten, kazanmak istiyor. Düğer yanda tüketen, en az maliyetle elektrik – doğal gaz faturalarını – tüketimini karşılamak istiyor. En önemlisi de, bu zor dönemin atlatılması.

TESK: DOĞAL GAZ VE ELEKTRİĞE İNDİRİM İSTEDİ

Türkiye’de esnaf ve sanatkarın temsilcisi TESK, yeni bir çağrı yaparak ‘Elektrik ve doğal gaz fiyatlarına’ Pandemi indirimi yapılmasını istedi. Haklı bir çağrı, çünkü esnaf ve sanatkar Pandemi nedeniyle zorda. Aynı talep çalışanlar – tüketenler içinde önemli ve geçerli. Çünkü, binlerce hatta milyonca insan ya işini kayıp etti ya da işine ara verdi ve geliri düştü. Bu açıdan elektrik ve doğal gaza indirim çok önemli. Ayrıca Ekim – Kasım dönemi ve sonrası doğal gaz ve elektrik tüketiminin artmaya başladığı aylar. Elektrik ve doğal gaz faturaları da bu artışa paralel yükselecek.

Ancak, doğal gaz ve elektrik indirimi için zor bir dönemde olunduğu da bir gerçek. Elektrik ve doğal gaz için en önemli girdi maliyetleri olan petrol – döviz kuru (TL/Dolar) artış trendinde. Bu durumda indirim zor bir konu. Ancak, Enerji ve Maliye Yönetimi, bu zor dönem şartlarını dikkate alarak enerji birim fiyatlarında indirimi uygulamaya koyabilir. Her şey 1 Ekim 2020 tarihinde netleşmiş olacak. Temenni o dur ki, elektrik ve doğal gaz tüketiminin artacağı bu dönemde İNDİRİM yapılmasıdır.